Nieuws

De april kinderboekentips van de Jeugdspecialist van het Jaar

6 apr 2026

Elke maand delen we op Hebban drie kinderboekentips van bevlogen NBD Jeugdspecialist van het Jaar Irene Naaktgeboren. Ontdek de mooiste kinderboeken, zet ze op je Hebban boekenplanken en leen ze uit bij de bibliotheek.

Kinderboekentips van Irene Naaktgeboren

Door Irene Naaktgeboren

Deze maand zet ik graag boeken in het thema kunst in het zonnetje. Het is een veelgekozen thema op scholen, waar je ook thuis veel kanten mee op kunt.

Tijdreizen via schilderijen

Een heerlijk voorleesboek van Astrid Sy waarbij je je in het Rijksmuseum waant. Spannend, leerzaam, raadselachtig en met een vleugje fantasie. Ideaal ter voorbereiding aan een bezoek aan het Rijksmuseum, maar ook te koppelen aan andere thema's zoals Amsterdam, ziektes (de pest), architectuur of vriendschap. De twaalfjarige glazenwasser Freddie ontdekt dat hij in schilderijen kan stappen en terug in de tijd kan reizen. In een brief van zijn overleden vader staat iets over een geheim voorwerp dat hij moet opsporen en beschermen. Na het lezen kunnen jullie samen aan de slag met plattengronden, of deze leuke Klokhuisaflevering kijken.

Kies jouw boekenplank

Ik en de Grote Kunstenaar

De ik-persoon in Wonder van Mark Janssen vindt het eigenlijk maar saai, zols de Grote Kunstenaar de mens heeft bedacht. Ik denkt het beter te kunnen, want Ik is ook kunstenaar. De mensen worden steeds wonderlijker, kleurrijker en spannender, tot de kunstwerken het zelf overnemen. Ik roept om hulp en de Grote Kunstenaar grijpt in. Het is geweldig om te zien hoe de eerste portretten op 'normale' schilderijen lijken, alsof het foto's zijn, en de portretten vervolgens steeds meer a la Picasso worden. De clou van het verhaal is dat de basis helemaal zo gek nog niet was. Dus wees tevreden met jezelf, al mag je daar zéker een flinke dosis 'jezelf' overheen gieten. Mooie boodschap!

Mark Janssen
4.44 (41)
Kies jouw boekenplank

Is het Vrijheidsbeeld groen?

Kleuren is een informatief en rijk geïllustreerd kunstboek. Ted van Lieshout legt uit hoe wij kleuren zien, waar ze vandaan komen, en hoe ze door de eeuwen heen gebruikt zijn. Aan de hand van spannende verhalen, gekke geschiedenissen en een keur aan kunst – van grottekeningen tot de minimal art van onze tijd – leer je ontzettend veel en krijg je een andere (kleurrijke) kijk op kleuren. Een fijn boek om telkens een verhaal uit te lezen. Of juist mooie verbanden te leggen. Zo kun je eerst aan de slag met het verhaal over de kleur groen, en vervolgens met de tekst over het Vrijheidsbeeld. Dat was eigenlijk eerst helemaal niet groen, want het is van koperplaten gemaakt, maar nu wel.

Ted van Lieshout
4.13 (31)
Kies jouw boekenplank
Veel leesplezier gewenst!
Irene Naaktgeboren, NBD Biblion Jeugdspecialist van het Jaar

Irene Naaktgeboren is onderwijsspecialist bij Bibliotheek Zuid-Hollandse Eilanden, leesbevorderaar, eigenaar van Lees je uit!, Open Boek trainer, leesconsulent, projectleider bij de VoorleesExpress, (voormalig) leerkracht en presentatrice.

Reacties