Meer dan 7,0 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Over liefde, vriendschap en jezelf durven zijn

JulesHoenderop 12 oktober 2025 Auteur
Sommige schrijvers moet je niet alleen lezen, maar ook horen. Lisette Jonkman is er zo een. Ik heb En wat dan liefde is deels gelezen en deels geluisterd. Nog voor het eerste hoofdstuk voorbij is, zit je in haar tempo, haar toon, haar wereld. Een wereld vol humor, chaos en warme mensen die in al hun onhandigheid precies goed zijn.
Hoofdpersoon Rozemarijn is dertig en vooral goed in uitstellen. Ze weet wat ze niet wil, maar verder nog niet zoveel. Haar hechte vriendengroep valt langzaam uiteen door baby’s, bruiloften en burn-outs. Ze werkt in een winkel voor zakelijke kleding, drinkt wijn met vriendinnen en probeert het leven luchtig en plezierig te houden. Onder meer met de twee meter lange halfgod Magnus. Tot ze Mindel ontmoet, een vrouw die haar wereld op zijn kop zet. Ineens is daar dat verwarrende, prikkelende gevoel: wat als liefde niet in één hokje past?
Lisette Jonkman maakt van Rozemarijns ontdekking geen zwaar drama. Geen grote worstelingen of hoogdravende keukentafelscènes. De verwarring en verliefdheid krijgen dezelfde lichte toon als de rest van haar leven: grappig, soms wat gênant, maar altijd warm en oprecht.
En dat is misschien wel de kracht van dit boek. De liefde is hier gewoon onderdeel van het leven. Rozemarijns familie reageert niet met oordeel, maar met vanzelfsprekendheid en ouderliefde. Dat is hartverwarmend.
Naast liefde en lust, want ja, er zit ook spice in, gaat het boek net zo goed over vriendschap. Over hoe groepen verschuiven, hoe mensen uit elkaar groeien en elkaar soms weer vinden. Over vrijheid, ambitie en de vraag wat je zelf eigenlijk wilt.
Jonkman schrijft vlot, geestig en raak. Haar dialogen knetteren, de zelfspot is oprecht en de warmte voel je in elke zin. Haar gekke metaforen en speelse taalgebruik maken het extra leuk. Ze schrijft alsof ze tegenover je zit, met zinnen die lekker soepel van de e-reader lezen.
En wat dan liefde is is een feelgood over liefde in al haar vormen, over vriendschap die verandert en over durven kiezen voor wat je echt voelt.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van JulesHoenderop

Gesponsord

Geef De Wonderverteller cadeau, bekroond met de Gouden Griffel 2025 – voor jong en oud!