Lezersrecensie
Mijn persoonlijke ervaring met Max Havelaar
Max Havelaar heb ik eindelijk uit.
Persoonlijk is het het saaiste boek dat ik ooit heb gelezen door de langdradige passages en het Oudnederlands dat voortdurend gebruikt wordt. Alleen mensen met specifiek intresse in Multatuli of de onderdrukkingen op Java door Nederland zou ik het boek aanraden. Voor andere is het gewoon te saai, te langdradig en te oud. was. Zelf ben ik ook niet zo gemotiveerd om mogelijke ander boeken te lezen die geschreven zijn door Multatuli.
De tijdsverdeling in het boek is interesant aangezien Stern zijn gedeelte schrijft gebaseerd op brieven en notities van Sjaalman waardoor het niet volledig chronologisch verloopt met de stukken van baardstoppel die hij nergens op baseerd en gewoon schrijft.
Doorheen het verhaal zie je in Stern zijn gedeelte een grote sociale kloof tussen arm en rijk zo heb Saïdjah en zijn familie die worden onderdrukt en de regent die zijn luxe leventje leeft. In Baardstoppel zijn stukken vind hij zichzelf op sociaal vlak beter dan iedereen en benadeelt hij ook iedereen tenopzichte van zichzelf. Zo zegt hij dat al zijn concurenten in de koffie handel prutsers zijn en er niks van bakken. Terwijl hij van zichzelf vind dat hij juist zeer goed is in het handelen in koffie op Lauriergracht 37.
In totaal zou ik het een 2/10 geven omdat het toch een unieke maar saaie ervaring was en ik een nieuwe inkijk heb gekregen op de status van Java tijdens de Nederlandse onderdrukking.