Als de wereld beeft

Met kinderen over oorlog praten

De hele wereld is geschokt door de snelheid waarmee er opnieuw oorlog is gekomen in Europa. Op amper duizend kilometer van onze grenzen woeden gevechten tussen Rusland en Oekraïne, maar ook het conflict in het Midden-Oosten en de verschrikkingen die daarmee gepaard gaan, komen vrijwel dagelijks in het nieuws. Het is bijna onvermijdelijk dat kinderen in contact komen met beelden ervan. Maar hoe leg je oorlog en de gruwelen die erdoor worden aangericht aan hen uit? En hoe neem je hun angst weg als je eigenlijk zelf vaak ongerust bent over de richting die de wereld uitgaat?

In dit boek bundelen rouwexpert Lies Scaut en traumapsycholoog Erik de Soir de kennis die ze opdeden bij de begeleiding van vele scholen en verenigingen. Vertrekkend vanuit de concrete vragen die kinderen zelf stellen aan hun ouders en leerkrachten, tonen ze hoe je met een kind in gesprek kunt gaan over de diverse aspecten van oorlog en vrede. Ze benadrukken hierbij het belang van eerlijkheid en de veerkracht van kinderen. De vele praktische tips maken dit boek tot een absolute must-read voor leerkrachten, hulpverleners en ouders.

Lies Scaut is psychotherapeut en specialiseerde zich in de verwerking van acute en chronische trauma’s en in psychotherapie bij rouwproblematiek en vroegkinderlijke traumatisering. Ze is Faculty Member van het Portland Institute for Loss & Transition (VS) en pedagogisch coördinator van het postgraduaat Rouw- en verliescounselor aan de Hogeschool PXL (Hasselt). Daarnaast is ze actief als trainer en spreker in binnen- en buitenland, begeleidt ze scholen bij collectieve verlieservaringen en geeft ze in de media duiding over rouw en trauma bij kinderen en adolescenten. Eerder schreef Lies onder andere DoodGewoon: Kinderen begeleiden bij rouw, Dood zijn, is dat voor altijd? en Rouw in de klas.

Erik de Soir is doctor in de Psychologie en in de Sociale en militaire wetenschappen. Hij verricht onderzoek naar de effecten van acute en chronische traumatisering en doceert aan binnen- en buitenlandse universiteiten. Daarnaast is hij als vrijwillig brandweerpsycholoog verbonden aan de Hulpverleningszone Noord-Limburg. Eerder publiceerde Erik een twintigtal boeken over traumaverwerking, waaronder Redders in nood: Opvang van mensen in crisis, Opvang van mensen in nood: Crisisopvang bij trauma en Leven aan de zijlijn: Meditaties bij trauma en verlies.

Lies Scaut en Erik de Soir werken samen in De Weg Wijzer, een expertisecentrum voor trauma- en rouwbegeleiding (dewegwijzer.org).

Uitgeverij
Pelckmans uitgevers
Imprint
Pelckmans Uitgevers
Uitgegeven als
Paperback
Eerste editie
01-03-2026
Laatste editie
01-03-2026
ISBN
9789465301044
Aantal pagina's
184
Taal
Nederlands

Populair in hetzelfde genre

Boeken van dezelfde auteur

Uitgelicht