Meer dan 6,6 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Een feitenrelaas.

AndreaWillems 13 juli 2025
Schindlers lijst is geschreven door de auteur Thomas Keneally. In 1980 liep Keneally de kofferwinkel van Leopold Pfefferberg binnen, een Schindler-overlevende, die het verhaal deelde van Oskar Schindler.
Kenealy verzamelde informatie van andere Schindler-overlevenden en schreef uiteindelijk in 1982 het boek Schindlers lijst.

Oskar Schindler, een Duitser tijdens de 2de wereldoorlog, was een industrieel. Via zijn bedrijf Emalia in Krakau, waar potten en pannen werden gemaakt, neemt hij honderden Joden in dienst.
Deze Joden krijgen een betere behandeling dan andere Joden in de vele werkkampen. Door middel van deals met hooggeplaatste Duitse functionarissen weet hij meer Joden in dienst te nemen en daarmee een veiligere haven te bieden. Wanneer de oorlog steeds verder vordert en meer gruwelen bekend worden, probeert Oskar Schindler meer Joden te helpen.

Steven Spielberg heeft het boek uiteindelijk in 1993 verfilmd in Schindler's list. Een prachtige zwart-wit film, die de gruwelen van de 2de wereldoorlog laten zien. De film ontving lovende kritieken en won 7 oscars. Zelf heb ik de film meerdere keren gezien. Toen ik het boek vond op een boekenmarkt was ik meteen enthousiast. Maar kon het boek de film overtreffen?

De auteur Thomas Keneally vertelt in de inleiding van het boek dat hij een roman heeft willen schrijven, aangezien hij zoals hij zelf aangeeft een romanschrijver is. Daarbij wilde hij wel alle fictie vermijden om het verhaal van Oskar Schindler niet te degraderen. Helaas ligt daar voor mij het probleem met het boek.

Het verhaal vertelt de gruwelen van de 2de wereldoorlog, hoe bv. zonder enige aanleiding een persoon wordt neergeschoten, alleen maar omdat Amon Goeth (kampcommandant van Plaszow) de persoon niet aanstaat. Het boek staat vol met dit soort gruwelijkheden.
Het boek is erg feitelijk geschreven met weinig romanstijl - zoals de auteur zelf aangaf - waardoor het verhaal op mij afstandelijk overkwam. Daarbij gebruikt de auteur vaak bijzinnen, om uit te wijden over gebeurtenissen in de toekomst, waardoor het verhaal niet vlot leest.

Het 2de deel van het boek vond ik interessanter, omdat hier meer details werden gedeeld over Oskar Schindler en zijn beroemde lijst, die niet in de film voorkomen.

Wil je dus een feitenrelaas lezen over de gebeurtenissen rond Oskar Schindler en de Schindler-overlevenden, dan is dit boek interessant.
Helaas had ik de verwachting een romanstijl verhaal te lezen, waardoor het boek mij tegen viel. Ik zou in dat geval de film eerder aanraden.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van AndreaWillems