Meer dan 7,3 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Een brok in je keel na het lezen van dit boek...

'Want jij was natuurlijk veel meer dan een zus en dochter alleen.'

Een brok in je keel na het lezen van dit boek, dat kan bijna niet anders. Wat komt het verhaal van Margot Frank dat in dit boek wordt verteld, binnen. Van der Molen vertelt met een informatieve, heldere stem het levensverhaal van Margot Frank en wel op een manier die toegankelijk is voor kinderen. Een geschiedenisles verpakt in een boeiend verhaal; een indrukwekkend verhaal waarin de zus van de wereldberoemde Anne een podium krijgt of zoals Van der Molen het zelf zo mooi zegt 'Met dit boek wil ik je in het licht zetten...'. En dat is meer dan goed gelukt.

In dit boek weet Van der Molen een goed tijdsbeeld te schetsen van de tijd waarin Margot leefde. Je leest over de tijd vlak voor, tijdens en net na de Tweede Wereldoorlog. Doordat Van der Molen het leven van Margot als vertrekpunt neemt voor dit boek, is het verhaal voor kinderen goed te volgen. Vooral de situatie tijdens de Tweede Wereldoorlog wordt heel begrijpelijk uitgelegd, waardoor jongere lezers vanaf een jaar of 10 goed kunnen volgen hoe Margot geleefd heeft in een vreselijke tijd.

Aan alles merk je dat Van der Molen goed research heeft gedaan en zo dicht mogelijk bij de waarheid is gebleven. Dat is niet alleen logisch met een thema als dit, leven in de Tweede Wereldoorlog, maar ook knap. Van Margot zelf is namelijk niet heel bewaard gebleven (háár dagboek is bijvoorbeeld niet teruggevonden) en toch krijg je een zo volledig mogelijk beeld van haar. Dit komt mede door de opbouw van dit boek wat betreft de gebeurtenissen voor, tijdens en na de oorlog.

Wat het boek nog wat interessanter maakt, zijn de oude foto's en ander materiaal wat nog wél op de een of andere manier bewaard is gebleven. Zo is veel informatie afkomstig van overlevenden die Margot gekend hebben of tegen zijn gekomen. Dat maakt het geheel sterker én echter. Elf van de twaalf hoofdstukken eindigen met een dagboekfragment van Margot dat Van der Molen heeft geschreven. Van der Molen heeft geprobeerd zich dagboekteksten van Margot voor te stellen en die uitwerking is indrukwekkend. Alsof je toch iets persoonlijks van Margot leest. Elke keer een tekst die raakt. Aan alles voel je dat deze teksten dicht bij de waarheid moeten hebben gelegen en dat spreekt enorm aan. Deze fragmenten zijn niet alleen te lezen, maar ook te beluisteren door het scannen van een QR-code (ingesproken door Shai Eschel), wat de beleving bijzonder maakt; het verhaal van Margot is vanuit haar ogen zo nog beter te begrijpen.

Het boek eindigt met een brief die Van der Molen schrijft aan Margot. Een brief die binnenkomt. Een brief die ontroert en tegelijkertijd hartverwarmend is. Een sterk slotstuk.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Kinderboekenrijk (Hanneke)

Gesponsord

In Toscane blijkt zwijgen soms dodelijk. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.