Lezersrecensie
Troostrijk boek voor in de steek gelaten vijftigplussers.
Cecilia Klang (1980) is opgegroeid in Hofors, een stadje met een klein stadscentrum, 200 km boven Stockholm, bekend om zijn staalindustrie. Dat dit stadje model heeft gestaan voor Forshammer is goed voor te stellen. Klang schreef haar literaire debuut in 2018. De comeback van Tommy Roos is haar eerste boek in het Nederlands en eerste deel van een gepland drieluik. Cecilia Klang woont in Zweden met haar man, 2 kinderen en hun hond Loffe (met een eigen instagram account)
De Comeback van Tommy Roos gaat over Tommy en Martina, 25 jaar getrouwd, en in hun jeugd gezien als "de Pamela Anderson en de Tommy Lee van Forshammer". Maar het sprookje eindigt, want Martina wil scheiden en Tommy wordt erdoor overvallen. “Hoe kon hij het niet gemerkt hebben dat zijn vrouw een andere visie had over hoe hun gezamenlijk leven functioneerde?” vraagt hij zich af.
In zijn jeugd richt Tommy op 15 jarige leeftijd een band op, en staat "als een echte rockster" in het voorprogramma van Europe. Een baan in de fabriek combineert hij met optredens, maar hij besluit uiteindelijk zijn zangcarriere op te geven voor het gezin, hangt zijn talent aan de wilgen en klimt op tot Hoofd Facilitaire dienst. Dan is er het gerucht dat de meer dan 100 jarige fabriek moet verhuizen naar Estland. Tommy wordt depressief: wat blijft er van hem over zonder vrouw, baan en diploma’s? Bij de excentrieke Gunnel neemt Tommy zangles. Gunnel worstelt ook met een verlies:
“Mensen zeggen dat de tijd alle wonden heelt, maar de tijd heelt helemaal niets. Die omhult dingen hooguit in wat dons”. Een belangrijke rol is weggelegd voor de sympathieke Charbell, een overlever, opgevoed door Libanese vluchtelingen, financieel directeur in de fabriek en Tommy’s vriend sinds de lagere school.
.
De Come back van Tommy Roos is een verhaal over een in de steek gelaten vijftiger en beschrijft wat het met je doet als de echtgenoot plotseling besluit van jou te willen scheiden. Daardoor is de sfeer zwaar en komen depressie, agressie en drankmisbruik aan bod: “Hij ging op een krukje zittten, helemaal high van de adrenaline, maar eigenaardig verlamd. Er kwam voetbal op tv. Niet dat hij geïnteresseerd was in sport maar het was aangenaam voor zin hersenen. Hoe moest hij zich staande houden in het nieuwe leven waar hij niet om gevraagd had. Een leven dat hij niet wilde".
Als hoofdthema komen de kracht en troost van vriendschap (ruimschoots) aan bod. Zo kabbelt het verhaal voort, maar wordt nergens spannend of verheffend. Waar dat aan ligt is lastig te zeggen; Klang doet haar best maar komt gekunsteld over, alsof ze een kapstok hanteert. Technisch lijkt alles aanwezig voor het schrijven van een boek: balans, een prettig aantal opgevoerde personages -niet teveel niet te weinig- juiste onderlinge wisselwerking. Maar er is geen sprankeling, verfijning, onverwachte wending of invalshoek en het einde is ronduit voorspelbaar. De beloofde humor blijft weg en de kans de lezer iets mee te geven van de Zweedse cultuur is minimaal tot uitvoer gekomen. Daarmee valt dit boek in de klasse: simpel, ter ontspanning
.