Meer dan 6,5 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×

Hebban vandaag

Community /

Dé tips van Hebban-recensenten waar je altijd wat aan hebt

door Hebban Crew 73 reacties
Vind jij het lastig om jouw leeservaring onder woorden te brengen in een recensie? De Hebban-recensenten hebben jaren ervaring en delen met jou hun beste tips. Wat is bijvoorbeeld jouw stopwoordje? En hoe lang denk je na over een goede kop?

Een recensie schrijven is dé manier om je leeservaring te delen. Je inspireert anderen, helpt lezers ontdekken wat bij hen past én je maakt impact: jouw mening telt. Daarnaast geniet je nog eens extra na van het verhaal dat je hebt gelezen. De recensenten in het Hebban Team weten precies hoe je een veelgelezen (en -geprezen!) recensie schrijft.

Beginnen

'Beschrijf eerst wat je leest, dan wat je daarvan vindt, en pas daarna waarom je dat vindt,' opent Anna met een prachtige stelregel die werkt voor beginners én gevorderden. 'Door die volgorde aan te houden, blijft je recensie helder, onderbouwd en eerlijk – zonder te snel te oordelen.' Dat is meteen de belangrijkste les die de Hebban-recensenten je willen meegeven. Denk na over elk element van je recensie, want overal zeg je iets mee.

De kop, bijvoorbeeld. 'Bedenk een goede titel voor je recensie, liefst een waaruit al blijkt wat jij van het boek vond,' tipt Greet. Hou de titel kort en krachtig, want daarmee trek je direct de aandacht tussen al die andere recensies waaruit lezers kunnen kiezen. Als kop de titel van het boek gebruiken, wordt dan ook gezien als een gemiste kans. Ook de eerste alinea van een recensie is veel belangrijker dan je denkt, vertelt Marieke:

'Daar beslist de lezer of het de moeite waard is om de rest te gaan lezen.'

Ook zijn er altijd wat belangrijke informatiepunten om aan te denken. Een korte introductie van de schrijver is natuurlijk een must, maar noem indien van toepassing óók de vertaler. 'Dat is tenslotte de schakel tussen de auteur en het boek dat je recenseert,' vertelt Ronny, de vertaling heeft immers invloed op jouw leeservaring, dus neem dit mee in je bespreking.

En maakt het boek onderdeel uit van een serie? Dan kun je dat het beste vermelden. 'Vertel ook of jij vindt dat het boek los van de voorgaande delen gelezen kan worden,' tipt Greet, want daar heeft een andere lezer iets aan. Tot slot vertelt ze je wat je het beste kunt doen met de auteursnaam: 'Gebruik niet enkel de voornaam, dat is wat raar. In het begin van je tekst vermeld je zowel voor- als achternaam, daarna alleen nog de achternaam. In een afsluitende, samenvattende alinea (als je die hebt) kun je nog een keer de volledige naam schrijven.'

'Beschrijf eerst wat je leest, dan wat je daarvan vindt, en pas daarna waarom je dat vindt.' – Anna

Het midden

Nu ben je klaar om aan het middenstuk te beginnen, het belangrijkste gedeelte, waarin jij vertelt wat je van het boek vindt en waarom. Je vertelt dus niet wat er in het boek gebeurt. 'Over de inhoud mag je best kort zijn. De lezer van je recensie wil vooral weten wat jij goed en minder goed vond,' vertelt Greet. 'Op die manier kunnen lezers van je recensie inschatten of het boek iets voor hen is.'

'Schrijf alsof je in gesprek bent met een kritische lezer. Niet overtuigen, maar analyseren. Stel je voor dat de lezer je recensie met een frons leest. Leg daarom alles onderbouwd uit — vermijd vage woorden als "mooi" of "indrukwekkend" zonder toelichting.' – Anna

'Houd je recensie spoilervrij, zo bederf je het leesplezier van anderen niet,' zegt ook Guy. 'Vertel zo weinig mogelijk over de inhoud van het verhaal, een samenvatting vind je overal terug.' En daar heeft hij gelijk in: de boekpagina met daarop de flaptekst is op Hebban immers maar een klik van je recensie verwijderd. Wat vertel je dan wel? 'Denk aan verhaalopbouw, personages, schrijfstijl en spanning,' antwoordt Greet. En ook: waar ben jij zelf naar op zoek als je een recensie leest? Staat dat ook in die van jou?

'Kijk niet alleen bij jezelf naar binnen, maar ook naar buiten. Een boek is – net als een schrijver of lezer – geen eiland. Het verhaal staat in een tijd, een maatschappij, een leven. Associeer en zoek verbanden, zowel feitelijk als creatief. Het verrijkt je eigen leeservaring en geeft je recensie een eigen signatuur.' – Famke

Ten slotte volgen nog wat handige tips om altijd even na te lopen. 'Verdeel je recensie in alinea's,' vertelt Marieke, 'zo is het niet één grote hoeveelheid tekst, maar is het prettig om te lezen.' Hou ook rekening met stopwoordjes die makkelijk je tekst in sluipen. Zoals wel, dus, erg, ook, heel. Deze lege woorden voegen weinig toe. 'Wanneer je ze weglaat, verandert er weinig aan de tekst. Het wordt er beter en leesbaarder door.'

'Wees lief voor onze taal,' vraagt Greet van je. 'Een goed verhaal verdient een verzorgd Nederlands, met aandacht voor correcte spelling en grammatica.' Ook Guy deelt een belangrijke basisregel: 'Geef je eerlijke mening over het boek en doe dit met respect voor de auteur.' Daarnaast tipt hij je ook om notities te maken tijdens het lezen. Schrijf iets dat je opvalt of interessant vindt direct op, dan heb je al een mooi startpunt voor je recensie.

'Houd je recensie spoilervrij, zo bederf je het leesplezier van anderen niet.' – Guy

Afsluiten

Afsluiten is net zo belangrijk als beginnen, weet Marieke. Stop je recensie niet zomaar, maar rond het goed af. Bijvoorbeeld met een korte tekst waarin je de belangrijkste punten van je recensie benoemt. Anna tipt om af te sluiten met een gedachte, geen oordeel: 'In plaats van een eindoordeel als "zeker lezen!", kun je afsluiten met een vraag of overweging die bij het boek past. Dat blijft beter hangen.'

Ook Guy heeft een belangrijke tip waar de Hebban-recensenten zich trouw aan houden: 'Lees eerst je recensie, of herlees het na een nachtje slapen, en plaats het dan op Hebban.' Door je recensie na een beetje afstand met een frisse blik te bekijken, spot je taalfoutjes die je nog makkelijk kunt verbeteren of dat ene argument dat niet lekker loopt.

En ben jij het soort recensent dat andere lezers op weg wil helpen met jouw oordeel? Train jezelf door je recensie te bekijken alsof jij een lezer bent die nog niets van het boek weet. Helpt het jou op weg? Vertelt het je alles dat je wilt weten en niets dat je niet wilt weten? Dan ben je op de goede weg!

Durf je het inmiddels aan om je eigen recensie te schrijven? Stuur het in om kans te maken op een Boekenbon van € 20 of € 50!

Recensies waarop de Hebban-recensenten zelf trots zijn



Over de auteur

Hebban Crew

2672 volgers
0 boeken
0 favorieten
Hebban Crew


Reacties op: Dé tips van Hebban-recensenten waar je altijd wat aan hebt