Lezersrecensie
Met recht uit het daglicht
De start van het boek is veelbelovend, op een filmische wijze introduceert Keyaert ons Sonja, de kaartverkoopster van een Brusselse sexbioscoop. Even raakt het de weemoed als Sonja terugdenkt aan vroegere tijden, zelfs een vroegere echtgenoot. Wat de reden is dat Sonja in de bioscoop werkt, laat Keyaert in het midden.
‘De dingen lopen niet altijd zoals we die hadden gepland’. ‘Of wel soms?’,zegt Sonja tegen een klant en vanaf dat moment worden we onderdeel van het rauwe leven rondom een sexbioscoop, met medewerkers en klanten.
En rauw is het. Wij zijn 113 pagina’s lang het publiek in deze setting. We maken kennis met Marcel, de filmoperateur, huisgenote Gilberte, die als prostituée werkt, huisgenote Angela die als danseres in de bioscoop werkt en die evenals Gilberte een sexuele relatie onderhoudt met Sonja. Ook maken wij kennis met de Brusselse middenstand rondom de bioscoop. Serif, de Turkse uitbater van een pitazaak met een tweede handeltje achter het gordijn. Freddy de eigenaar van een bar annex peepshow met cabinemedewekers Petra en Yvonne, en bardame Sylvie.
Een kleurrijk gezelschap is het maar toch ook zoals jij en ik. Ook zij denken na wat er gegeten moet worden, dat er boodschappen gehaald moet worden en ook zij denken terug aan het verleden en hun jeugd met de gevoelens die daar toen bijhoorden.
Keyaerts stijl is prettig. De zinnen zijn doorspekt met bijvoeglijke naamwoorden waardoor de karakters worden aangezet. Ik zie ze allemaal voor me als in een film.
Gaan we echt de diepte in met de personages? Soms wel en soms niet, maar voor mij voldoende. Het boek geeft een sterke inkijk hoe het leven voor deze personen er die middag uitziet. Wij zijn slechts toeschouwers bij deze setting. Dialogen tussen Marcel en Freddy zijn Tarantino-achtig sterk.
Na dit gedeelte kabbelt het boek voor mij verder, een abrupt einde en overbodig nawoord zijn de slotscènes.
De boodschap van het boek is actueel: veroordeel vooral niet. Ook zou het boek een ode moeten brengen aan de sexcinema’s van die tijd. Of dat geslaagd is betwijfel ik, maar een goede inkijk hoe het er in dit soort settings aan toeging is zeker geslaagd.
Het boek is opgedragen aan alle sterren van The Golden Age of Porn, of dit een werkelijk eerbetoon is betwijfel ik. Maar respect voor alle vrouwen en mannen die zich in deze milieus staande hebben gehouden heb ik zeker.