Lezersrecensie

Belangrijk verhaal, matig verteld


Voltar70 Voltar70
1 mrt 2022

Hoeveel leed kan je in één boek verwerken? Te veel, blijkt bij het lezen van Strafkind.

Strafkind is gebaseerd op de verhalen van vrouwen die als dwangarbeiders en onbetaalde prostituees zijn misbruikt in kloosters in Nederland. Hun verhaal is ten hemel schreiend en moet verteld worden. Het boek bestaat uit twee delen. Het eerste deel, "Strafkind", is geschreven door Wieke Hart. Dit deel is een fictief verhaal, gebaseerd op gesprekken met vrouwen die gevangen zaten bij de nonnen. Het tweede deel, "De feiten achter het verhaal", is geschreven door Maria Genova. In dit deel is een gedeelte van interviews met slachtoffers opgenomen, als ondersteuning en bevestiging van het eerste deel.

De hoofdpersoon van Strafkind, Erin, heeft als hoogbejaarde vrouw haar echtgenoot vermoord en ze komt in de gevangenis terecht. Het is voor mij ongeloofwaardig dat Erin in een algemene gevangenis wordt opgesloten. Zoals haar psycholoog ook benoemt: haar acties komen voort uit trauma en mogelijk een psychose. Binnen het Nederlandse rechtssysteem wordt dit - als het goed gaat - opgemerkt, waarna er TBS of een vrijheidsbeneming op een psycho-geriatrische afdeling volgt. Maar Erin verdwijnt achter de tralies van een vrouwengevangenis, waar ze door haar medegevangenen wordt uitgekotst. In de gevangenis heeft Erin flashbacks van haar tijd als 'strafkind' bij de nonnen, en het wordt steeds duidelijker hoe haar leven door de nonnen verwoest is. Het op-en-neer springen in de tijd was voor mij even wennen, maar Erins verhaal is indrukwekkend beschreven, en de moeite van het lezen zeker waard.
Helaas was Erins verhaal voor Wieke Hart nog niet genoeg leed. Volkomen onnodig voegt ze een tweede, zielige, en in deze setting zinloze verhaallijn toe over het psychische lijden van Erins psycholoog . Deze tweede verhaallijn, die Erins verhaal te pas en te onpas onderbreekt, maakt het verhalende deel van Strafkind onnodig taai en verwarrend.

Het deel met het de interviews is de moeite waard, en versterkt de geloofwaardigheid en het inzicht voor het eerste deel.

Reacties

Meer recensies van Voltar70

Boeken van dezelfde auteur