Meer dan 6,3 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×

A je to!

op 06 juni 2017 door

Bijna iedereen kent ze denk ik wel, de klussende buurmannen die alles op de meest wonderlijke en creatieve manier kunnen repareren.
Toen ik tijdens bookstoreday een boekje tegenkwam met het verhaal van buurman en buurman kon ik het niet laten en heb dit boek gekocht, leuk om iets te lezen over de achtergrond en het maken van deze animatie-serie.

In dit boek duikt journalist Robert Langendijk in het roemruchte verleden van Buurman en Buurman, hij reisde naar Hostivice in Tsjechië waar de serie tegenwoordig gemaakt wordt.
In het boek zijn ook verschillende foto's opgenomen van zijn reis die het Tjechische plaatsje typeren.

be8bd254c6b839ad670a40760ddad808.jpgHet was een erg leuk en interessant boekje om te lezen, er gaat toch heel wat schuil achter deze bekende animatie-serie!

Wist je dat.....

Buurman en buurman eigenlijk dankzij het communisme de kans hebben gekregen om zo groot te worden?
Doordat de staat alles reguleerde en de economie van vraag en aanbod hierdoor buiten werking gesteld was waren er grote budgetten beschikbaar en alle tijd om een echt goede animatie te ontwikkelen.

Buurman en buurman in Tsjechië Mat en Pat heten?

De bedenker, Lubomír Benes, ooit inspiratie kreeg voor deze twee klussende mannetjes bij het zien van een gekookt ei?
Het ene hoofd is gebasseerd op een rechtop staand ei en het andere op een ei wat met de punt naar voren wijst.

De Tsjechische tv eerst niks zag in de animatie-serie, en dat Buurman en Buurman daarom eerst door de Slowaakse tv uitgezonden werd?

Dat de kleur van de truien in het begin (tijd communisme) tot problemen geleid heeft en veranderd moest worden in geel en grijs?
De rode en gele trui konden gezien worden als symbool voor de verslechterde relatie tussen de communistische grootmachten China en Rusland.

Buurman en buurman in Nederland voor het eerst uitgezonden wordt in 1990 door de NCRV met de titel "de stuntel"?

De serie in Nederland pas echt een hit wordt als Burny Bos het namens de VPRO gaat uitzenden en besluit dat er stemmen toegevoegd moeten worden?
De stemmen worden ingesproken door Kees Prins en Siem van Leeuwen, die niet werken met een vast script maar improviseren nadat ze de aflevering één keer gezien hebben.

Buurman en Buurman een stop-motion-animatie is?
Dit is een oude filmtechniek waarbij beeldje voor beeldje opgenomen wordt en het te filmen object steeds een klein beetje verplaatst wordt.
Hiervoor wordt tegenwoordig gebruik gemaakt van een Nikon d3005 spiegelreflexcamera uit 2009.
Er wordt bewust vastgehouden aan deze filmwijze omdat dit het beste resultaat geeft. Buurman en Buurman heeft iets slapstick-achtigs en dat werkt het beste bij deze klassieke filmtechniek. Doordat alle onderdelen van de pop meebewegen lijkt het echter en levendiger, bij computeranimatie komt het vaak voor dat delen (denk aan een broekspijp) niet mee bewegen.

Dat er voor 1 seconde film wel 25 frames (=beeldje, foto) nodig zijn, en dat er in een hele aflevering maar liefst 11500 frames zitten?
Omdat het filmen zo bewerkelijk is wordt er wel drie maanden aan één aflevering gewerkt.

Veel rekwisieten zelf gemaakt worden of in speelgoedwinkels, hobbywinkels of op roommelmarkten gevonden worden?

De poppen van Buurman en Buurman elke avond in een kluis opgeborgen worden?

276f40b0334b6417789d383637051a7b.jpgd37374649d01649aa84d44c808e4377b.jpg

De komst van de computer het maken van de serie een stuk makkelijker gemaakt heeft?
Het is nu bijvoorbeeld veel eenvoudiger om de draadjes waar dingen aan hangen weg te werken. 

Buurman en Buurman al verschillende huizen versleten hebben?
In de eerrste aflevering woonden ze boven elkaar in een flat en maakten kennis doordat er bij de onderste buurman water uit het plafond naar beneden lekte.
Later woonden ze naast elkaar en in de laatst gemaakte afleveringen zijn ze verhuisd naar het platteland.
Alle huizen blijven eigendom van de producent (en zijn door het wisselen van producenten niet meer beschikbaar) en zijn kopieën van typisch Tsjechische huizen.

Buurman en Buurman niet volgens de menselijke verhoudingen gemaakt zijn?
De hoofden zijn relatief klein maar de handen zijn juist weer veel te groot (en daardoor is het gereedschap wat ze gebruiken ook erg groot), de benen zijn weer erg kort waardoor er erg lage stoelen in de huizen van de buurmannen moeten staan.

Sommige rekwisieten al 40 jaar oud zijn en nog steeds gebruikt worden?
De klopboor die de buurmannen nog altijd vaak gebruiken is in de jaren '70 met de hand gemaakt.

519a983dab4f4640adb905cfdfc082f6.jpgfd4e7b23c4821056cad944c5da7e0170.jpg

Alle kussens voorzien zijn van een raamwerk van ijzerdraad?
Dit om ze op een juiste manier in te laten deuken als de buurmannen op de bank tegen een kussen aan ploffen.

Water wat in de serie voorkomt van transparante kleurloze (haar)gel gemaakt wordt?
De makers hier ooit een grote hoeveelheid van ingekocht hebben, uit angst dat dit misschien ooit uit de handel genomen gaat worden.

De buurmannen altijd een glimlach hebben?
De gezichtsuitdrukking van de buurmannen veranderd nooit, uitdrukkingen worden weergegeven m.b.v. de hoofddeksels.
Wanneer een buurman verbaasd is of zit te eten dan wordt er altijd een hand voor de mond geplaatst om de glimlach te verbergen.

Er meerdere poppen van Buurman en Buurman zijn?
Eén pop gaat ongeveer 7 afleveringen mee. De hoofden worden nog altijd afgegoten maar de eerste testen met 3D-printen zijn veelbelovend.

Beide buurmannen even slim zijn?
Ze bedenken om de beurt een wonderlijke oplossing voor hun problemen.

De buurmannen erg conservatief zijn?
Ze kopen alleen iets nieuws om er weer iets anders mee te kunnen creëeren, bijvoorbeeld een mobieltje kopen om de klok te repareren. 

Het zelf maken van wonderlijke gebruiksvoorwerpen een erfenis is uit het communisme?
Tijdens het communisme waren veel producten simpelweg niet verkrijgbaar in de winkels, dit leidde tot grote creativiteit onder de Tsjechen, je moest wat je nodig had maar zelf gaan maken met de spullen die wel verkrijgbaar waren. 
Dit heeft bij de buurmannen ooit geleid tot het repareren van een grasmaaier m.b.v. een aantal scharen en een wasmachine!

Een geslaagde klus altijd afsluiten met een ellebooggebaar en de kreet: "A je to!"?
'A je to!' betekent 'klaar is kees!'.

98d9537b24771d57bc14a9e7ed7bf593.jpg



Reacties op: A je to!

Over