Lezersrecensie
Wahala- over drama, wraak en vriendschap
“The axe forgets, but the tree remembers” (African proverb, Motto van Nikki May’s Wahala).
De Anglo-Nigeriaanse vriendinnen Simi, Ronke en Boo delen alles met elkaar. Als dertigers zijn ze op een keerpunt in hun leven, met elk hun eigen kwesties. Simi weet nog niet of ze een kind wil met haar man Martin, Boo voelt zich niet op haar plek als moeder en Ronke hoopt dat Kayode de ware is. Als Simi’s manipulatieve jeugdvriendin Isobel ten tonele verschijnt, verandert alles…
De vrouwen merken dat ze sterker verbonden zijn met hun Nigeriaanse roots dan verwacht en gaan hier op verschillende manieren mee om. Waar Boo niet veel met de Nigeriaanse cultuur heeft, voelen Simi en met name Ronke zich er sterk mee verbonden.
Op het eerste gezicht lijkt Wahala een vooral een romantisch verhaal, maar het blijkt veel diverser te zijn: psychologische en culturele elementen komen sterk naar voren. Het boek gaat veel verder dan een romcom en behandelt het thema van dertigers vanuit een origineel perspectief: Anglo-Nigeriaanse vrouwen staan centraal.
De personages zijn zo vormgegeven dat de lezer al snel van ze gaat houden; ieder van de vriendinnen heeft bepaalde imperfecties en kwesties in het verhaal. Het thema van jaloezie en wraak is universeel bekend: vriendschapsverhoudingen komen zo op scherp te staan. Simi, Boo en Ronke zijn herkenbaar, waardoor vrouwen uit verschillende culturen zich met hen kunnen identificeren.
De raciale struggles en het verenigen van twee culturen komen gedurende het verhaal naar voren: thema’s als etnisch profileren bij de politie, Afrikaanse looks en colorisme worden weergegeven. Verschillende aspecten van de Nigeriaanse cultuur komen voorbij, van eten tot feestelijke ceremonies. Het hebben van een alobam (iemand die loyaal is en het beste in je naar boven brengt) is belangrijk.
Vriendschap en het belang van vertrouwen staan centraal in deze roman. May heeft een scherpe blik en werkt de onderlinge onderliggende verhoudingen goed uit. Ze geeft genadeloos weer hoe een manipulatief persoon goede verhoudingen kan vergiftigen. Juist de imperfecties van de hoofdpersoon zorgt voor herkenbaarheid en erkenning van de vrouwelijke kracht.
Nikki May is een Anglo-Nigeriaanse schrijfster, die zich zowel met Engeland als Nigeria verbonden voelt. Ze had een succesvol reclamebureau en besloot om zich verder op het schrijven te richten. Begin 2022 kwam haar debuut Wahala uit, geïnspireerd op een lange lunch met vriendinnen. Momenteel werkt ze aan haar tweede roman, Brown Girl in The Ring.
Hopelijk komt er nog veel meer werk uit van May, want ze heeft een zeer fijne schrijfstijl.
Na wa o!