Meer dan 6,8 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

De stem van een slaaf

Els Van Haute 27 december 2019

Barracoon, Oluale Kossola, overlevende van het laatste slavenschip, door Zora Neale Hurston


Elke natie verheerlijkt graag haar historische helden maar zwijgt liever over de zwarte bladzijden die ze geschreven heeft. Duitsers hebben het moeilijk om over beide wereldoorlogen te praten, Belgen en Nederlanders vermelden ook niet graag alle aspecten uit hun koloniaal verleden. Zo ook de Verenigde Staten van Amerika. Naast het uitroeien van de inheemse bevolking (wij noemen ze in hun totaliteit ’de indianen’) voltrok er zich een ander, bijna 450 jaar durend, drama: de gevangenneming, deportatie en het tot slaven maken van Afrikanen.

Om direct de omvang weer te geven van deze mensenhandel (waarbij de naamgeving voor de Amerikanen toen niet correct was want Afrikanen werden nooit als mensen aanzien, wel als koopwaar en eigendom): tot 1860 werden meer dan 12 miljoen Afrikanen via de trans-Atlantische route naar Amerika verscheept. Tijdens deze langdurende periode van onderdrukking en uitbuiting werd nooit een getuigenis genoteerd. Totdat begin vorige eeuw Zora Neale Hurston het verhaal van de toen oude Oluale Kossola opschrijft.

Zoals quasi alle slaven was hij ongeletterd maar wel blij verrast zijn ellende te mogen delen met een witte vrouw. Hij wou graag aan iedereen laten weten wat hem was aangedaan tijdens zijn jaren van slavernij en wat hij en zijn gezin moesten ondergaan tijdens de jaren na de afschaffing van de slavernij.

Dit unieke historische document werd pas in 2017 uitgegeven en in 2019 vertaald naar het Nederlands. Het helpt ons niet te vergeten waartoe onderdrukking en uitbuiting kan leiden. Laat ons niet vergeten wat ons eigen koloniaal verleden voor de inheemse bevolking betekende en zorgen dat deze horror zich nooit meer herhaalt .

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Els Van Haute

Gesponsord

Is Liften naar de hemel van Lex Paleaux jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De nomade van Anya Niewierra jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Beladen huis van Christien Brinkgreve jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Het huis met de palm van Esther Verhoef jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De verwarde cavia terug op kantoor van Paulien Cornelisse jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Meneer Putmans ziet het licht van Hendrik Groen jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Een ontroerende en betoverende roman over familie, herinneringen en hoop, waarin het verleden van Libanon wordt verweven met de zoektocht van twee Canadese zussen naar hun roots. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.

Na de mysterieuze dood van haar beroemde moeder ontvangt Mackenzie brieven die duistere geheimen onthullen achter haar moeders succes. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.