Lezersrecensie

Recensie Affiniteit


22 mrt 2011

We maken een sprong terug in de tijd, begin jaren zeventig van de negentiende eeuw.
Hoofdpersoon Margaret is een 29 jarige dame uit goede kringen, ongetrouwd en zonder kinderen, voor die tijd voor haar een gegeven dat garant stond voor een saai leventje met decadente etentjes en andere partijtjes. Haar leven krijgt een omwending zodra haar, door een kennis van de familie, gevraagd wordt een vaste bezoeker te worden van gevangenen in een vrouwengevangenis.
De omstandigheden van die vrouwen zijn slecht, de cellen zijn koud en dwangmatige arbeid hoort bij de orde van de dag.
Margaret leert enkele van deze vrouwen wat beter kennen door de gesprekken die plaatsvinden, waaronder de gevangene Selina Daws.
Voor de lezer wordt het al snel duidelijk dat er meer dan vriendschappelijke gevoelens ontstaan bij Margaret voor Selina, niets nieuws voor degene die al meerdere boeken van Waters gelezen hebben.
Selina wordt beschuldigd van geweld en oplichting tijdens spiritistische sceances.
Hoewel Margaret nogal sceptisch tegenover de spirituele wereld staat, is zij direct onder de indruk van Selina.

Terwijl er steeds meer ontmoetingen tussen Selina en Margaret plaatsvinden, veranderd Margaret ‘s gedachtengang ten opzicht van spiritualiteit.
Naast het feit dat er voor Margaret onverklaarbare dingen gebeuren, worden haar gedachtes ook nog eens gestimuleerd door het gebruik van Chloraal (een slaapmiddel) en Laudanum (een Opium-achtige pijnstiller), wat in die periode door dames in hogere kringen veelvuldig gebruikt werd doordat het bij diverse kwalen door vele artsen werd voorgeschreven met alle (verslaafde) gevolgen van dien.
Margaret ’s uiteindelijke geloof in de geestenwereld wordt door Waters op geloofwaardige wijze neergezet. Selina weet haar te overtuigen dat zij bevrijd kan worden door de geesten en dat er voor hen samen een toekomst in het verschiet ligt.

Wederom een goede Waters, in een tijdsbeeld beschreven zoals Waters dat zo goed kan. Beeldend & sfeervol. Spannend & vlot.
Ik ben inmiddels door mijn voorraadje boeken van Sarah Waters heen en wacht met smart op een nieuw verschenen titel.

Reacties

Meer recensies van

Boeken van dezelfde auteur