Lezersrecensie
Prachtig literair inkijkje in de Joodse cultuur
Prachtig inkijkje in de Joodse cultuur. Als je de serie Unorthodox hebt gezien begrijp je de rol van de vrouw in de culturele context en kun je de symboliek en het thema waarderen. Mag een vrouw voor zichzelf kiezen of moet ze meegaan met de maatschappelijke druk om moeder te worden? Dit maatschappelijke en culturele thema is de basis voor een psychologische thriller. Het is geen spannend boek en doet ook denken aan een literaire roman.
De rol van de vrouw in het huishouden, als toekomstige broedmachine, zonder eigenheid en als brave moeder lijkt het ultieme doel. Bijna alle personages willen daar op aan sturen. Echter een clubje jonge vrouwelijke studenten kiest iets anders. De belangrijkste personage is Sheila. In het boek ontdek je niet meteen haar naam, alsof zij als ongetrouwde vrouw geen persoon is of naam verdient. Sheila wordt een beetje als een loser neergezet. Ze bedenkt zich van alles, lijkt wat onafgestemd in sociaal contact en zoekt waardering bij de ander. In haar studententijd is ze bevriend geraakt met drie mede-studentes. Samen hebben ze a.h.w. besloten om zich te verzetten tegen het gevestigde beeld dat de vrouw moeder en huisvrouw moet worden. Het lijkt wel alsof zij daar met zijn vieren een soort cult rondom hebben gemaakt, waarbij ze elk leken of zijn gaan lijken op een Bijbelse personage die ook kinderloos is gebleven. Als een van hen vermoord wordt, wordt duidelijk dat iemand hen dat kwalijk neemt. De moord op Dina maakt dat Sheila meer gaat nadenken over die tijd en haar vriendinnen. Ik vind het wel mooi opgebouwd hoe Roniet daarna in haar leven verschijnt en hoe later de vriendin Naama levend wordt in het boek. De ontwikkeling van Sheila zit hem vooral in de ontdekking van haar vriendinnen als potentiele moeders en hoe ze daarna a.h.w. als enige moeder overblijft. Hoe troosteloos het boek ook schijnt, ik vind het wel mooi dat ze daarna wat minder geisoleerd in het leven staat. Bijna alsof de schrijfster toch het moederschap als een voller leven neerzet (dat is dan weer jammer).
Een boek met prachtige symboliek (bv op dat er een bloeddruppel op een wit zitvlak van een stoel valt, de wassen beelden als personages die passen bij de vier vriendinnen, de stofwolken in huis en plukken haar die uitvallen als elementen die bij een getrouwde vrouw horen), kinderrijmpjes (over een heks of het tik-tak dat doet denken aan de biologische klok) en linken naar Bijbelse kinderloze vrouwen. Zeer origineel.