Hebban Uitleesdag! Welk boek lees jij uit op de laatste zondag van september?
Anna leest Magenta uit
Nadia de Vries
Dit weekend lees ik Magenta van Nadia de Vries uit, het achtste boekje uit de kleurenreeks van Uitgeverij Oevers, waarin elke auteur een kleur als vertrekpunt gebruikt voor een kort verhaal of essay. Het verhaal volgt M., vijfendertig, die tijdens een zinderende zomer vermoedt dat haar man vreemdgaat. Haar enige ooggetuige? Een mug in de slaapkamer. Via dit kleine diertje raakt ze op vreemde wijze verbonden met haar vermeende rivale – een ongewenst 'bloedzusterschap' dat haar laat twijfelen aan haar zelfstandigheid, haar eigenheid en haar plek in het leven van anderen. De Vries combineert het absurde met psychologische diepgang: humor en ernst wisselen elkaar af, terwijl het verhaal je laat nadenken over jaloezie, controle en identiteit.
Gigi leest Het archief uit
Thomas Heerma Van Voss
Het moet lukken! Het moet echt vandaag lukken! Het archief van Thomas Heerma van Voss moet vandaag uit, anders kom ik in de leesknoei. Hetty en ik bespreken deze roman tegelijk met het memoir van zijn moeder Christien Brinkgreve in de rubriek Boekgenoten op onze Hebban Forum-blogspot 'Alles is literatuur'. Dat memoir, Beladen huis, moet ook nog uit en de tijd dringt. Ik begon echt te laat in dit boek.
Tot nu toe vind ik de roman bijzonder, aangrijpend en soms vermakelijk. Het gaat over een man die bij een literair tijdschrift werkt, waarbij de band met zijn vader een rol speelt. Deze vader lijkt sterk op de bekende Arend Jan Heerma van Voss, vader van de auteur. Dezelfde man waarover Brinkgreve schrijft. Onlangs, bij Boekfest, liep ik de auteur tegen het lijf. Ik stelde hem een wat onhandige, bizarre vraag over zijn ogen (en die van zijn vader). 'Bijna alles is fictie, maar dat aspect klopt,' zei hij. Ik ben het aan hem verplicht om Het archief zorgvuldig en met aandacht te lezen, om goed te maken dat ik hem die vraag stelde. Deze druilerige zondag is geknipt voor een flinke laatste spurt.
Kitty leest Schaduwzijde uit
Robert Bryndza
Vandaag wil ik eindelijk Schaduwzijde van Robert Bryndza uitlezen. Alleen staat de jaarlijkse familielunch ook op het programma, dus het wordt nog een hele uitdaging. Dit jaar zit ik zelfs in de organisatie, wat natuurlijk ernstig ten koste gaat van het maken van de nodige leesmeters. Gelukkig schrijft Bryndza zo vlot dat het vast wel lukt.
In dit negende deel met detective Erika Foster spat de spanning weer van de bladzijden. Ik leef zo met Erika mee, die verplicht verlof moet nemen. Het lijkt er namelijk sterk op dat ze eindelijk de waarheid ontdekt over de dag dat haar man Mark stierf. En dat een van haar vrienden daarbij betrokken was. Ik ben zó benieuwd wie dat is. Het voelt alsof ik meezoek met Erika, want ik heb zelf nog totaal geen idee hoe het precies in elkaar steekt.
Evelien leest Verborgen vader uit
Dido Michielsen
Vorige maand was ik wat te gretig bij het uitdelen van de Hebban recensieboeken en koos ik er drie! Die ik ook alle drie kreeg, oeps. Apotheose is inmiddels gelezen en beschreven, maar nu heb ik nog Ik, de ander van Jante Wortel en Verborgen vader van Dido Michielsen min of meer open liggen. Ik denk dat Michielsen het gaat winnen vandaag, ook omdat ik in oktober haar debuut Lichter dan ik met mijn leesclub ga (her)lezen.
Verborgen vader schaar ik onder de literaire non-fictie. Michielsen gaat op zoek naar de man achter haar vader, die haar en haar moeder verliet toen Dido zeven jaar was. De man die alles voor haar was, wordt ineens een onbetrouwbaar mens waar ze een grote afkeer voor krijgt. Die afkeer zorgt voor een pantser bij haar, maar er blijven vragen; waarom werd hij zo onbetrouwbaar en zo moeilijk? Ze laat haar pantser langzaam los en gaat de sporen van haar vader na in Nederland, Japan en Indonesië.
Guy leest Intermezzo uit
Sally Rooney
Deze week ga ik beëindigen met lezen uit eigen kast. Mijn oog is gevallen op een zogenaamd plotloze roman, voorzien van een mooie cover. Ik verdiep me in een boek dat niet bol staat van intrigerende of spannende feiten. Al de aandacht van Sally Rooney gaat naar de personages en hun hedendaagse leefwereld. Inderdaad: Intermezzo wordt door me verslonden. Ik verwacht tijdens het lezen in een emotionele achtbaan te belanden. Eerder las ik Normale mensen, beoordeeld met drie sterren. Hopelijk valt Intermezzo beter in de smaak. Fasten your seatbelts!
Greet leest De leugenvanger uit
Rob Koops
Het toeval wil dat ik net als vorige maand op Hebban Uitleesdag een jeugdboek in handen heb. En nog voor ik een letter gelezen heb, denk ik al te weten dat ik vijf sterren zal mogen uitdelen. Hoe dat komt? Wel, Rob Koops heeft met De raadselbreker en De schaduwsluiper twee fantastische eerste delen van de 'Oerbloed'-trilogie afgeleverd, en dus denk/hoop ik dat de afsluiter De leugenvanger net zo goed zal zijn. Het verhaal speelt zich af in het rijk Norgïe en alles draait om het geheimzinnige 'Zevende Boek', dat bijzondere krachten zou hebben en al eerder mensen fataal is geworden.
Hoofdpersonage Obbe krijgt de opdracht het boek in veiligheid te brengen en moet daarvoor een levensgevaarlijke tocht ondernemen. Niet alleen de plekken waar hij doorheen reist, zijn uiterst verraderlijk, er is eveneens de dreiging van mensen die het boek koste wat het kost in handen willen krijgen. Op Uitleesdag hoop ik te ontdekken hoe alles afloopt, al kan ik me eigenlijk niet voorstellen dat Obbe aan het kortste eind zou trekken. Spanning en uren leesplezier zijn sowieso verzekerd!
Famke leest De belevenissen van een muurbloem uit
Stephen Chbosky
Deze Uitleesdag is voor mij ook soort statement dag. Met het uitlezen van De belevenissen van een muurbloem van Stephen Chbosky voltooi ik De Verboden Boeken Challenge, die Hebban houdt voor de campagne 'Vrijheid is een open boek'. Vorig jaar was het in niet minder dan 85 Amerikaanse districten verboden in scholen en bibliotheken. En daarmee één van de meest gebande boeken daar.
De belevenissen van een muurbloem is eigenlijk een stapel brieven, waarin tiener Charlie schrijft aan een 'Friend' over zijn leven, op school en thuis in Pittsburgh. Dat gaat met ups en downs en onzekerheid over wie hij is en wil worden. Zijn zoektocht naar vriendschap, liefde en omgang met drugs zijn herkenbaar: voor andere tieners én ouder. Gevoelsmatig vertelt Charlie aan jou, eerlijk en open, en dat maakt de roman intiem en dichtbij. Soms maakt hij je aan het lachen, dan weer huil je met hem mee. Het overstijgt overduidelijk het gemiddelde highschoolverhaal. Niet voor niets wordt deze coming-of-age-roman wel de moderne opvolger van J.D. Salingers De vanger in het graan genoemd. Hoe fijn en meeslepend zijn belevenissen ook zijn, vandaag zal ik afscheid moeten nemen van Charlie. Met pijn in m'n hart.
Marieke leest Onder de sterren uit
Virginie Grimaldi
Vandaag lees ik Onder de sterren uit, van Virginie Grimaldi. Al eerder las ik van deze auteur Ooit zul je het begrijpen en dat was een prachtig verhaal. In Onder de sterren neemt moeder Anna een impulsief besluit om met haar dochters van zeventien en twaalf in een camperbusje te stappen en naar het Noorden te reizen. Ze hebben alle drie hun problemen en de reis is louterend. Het verhaal wordt verteld vanuit drie verschillende perspectieven waardoor je goed begrijpt wat er speelt. Ik ben benieuwd hoe de reis hen gaat helpen en of ze het Noorderlicht nog gaan zien.