Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Arty

missp_her_books_read 24 februari 2026
Arty is door haar moeder alleen groot gebracht. Haar vader was een kunstzinnige man, die er toch andere principes en prioriteiten op na hield dan de (kerk) gemeenschap en de tijdsgeest handhaafde.
Arty kreeg zijn genen mee, tekenen en schilderen is haar passie in haar vrije tijd. Ze wil haar vleugels spreiden en trek naar Amsterdam om daar als huishoudster geld te gaan verdienen. Ze komt bij een wat ouder getrouwd middenklasse koppel “Verhooft” terecht, waarvan hij docent is aan de kunstacademie en zij depressief in bed ligt en leeft van de pijn medicatie.
Meneer Verhooft heeft interesse in haar schilderkunst , maar ook ik Arty zelf. En dat geeft de nodige conficten en gewetensbezwaren voor Arty. Hoe gaat ze haar avontuur in Amsterdam verder zetten, want terugkeren naar huis is geen optie voor Arty.
Dit verhaal gaat over een creatieve, vooruitstrevende, ondernemende jonge vrouw in begin van de 20ste eeuw.
Ze ontdekt met vallen en opstaan hoe de wereld er uit ziet in de grootstad Amsterdam.
Het contrast wordt meermaals duidelijk neergezet met het thuisfront van moeder die zich laat adviseren door de dominee en het vrije leven van kunstenaars, vrouwenrechten en zelfontplooiingen.
En dan hebben we het stukje talenten en genen nog, waar ze mee moet dealen.
Henriëtte de Smet brengt je direct met een bepaald beeld en verwachtingen in het verhaal, wat leeslust en nieuwsgierigheid creëert. Toch gaf dit ook al een bepaalde vooringenomenheid, waardoor je het verhaal minder open kon in en ondergaan.
De aandacht rond de details van geschiedkundige feiten en gebeurtenissen waren zeer goed, hier is enorm veel research en verdieping naar gedaan. Mede hierdoor kwam het verhaal realistisch en boeiend over.
Henriëtte de Smet schrijf dit verhaal met een klassieke insteek neer, maar past het zo aan dat het wel erg hedendaags wegleest. De brieven zijn een heel leuke toevoeging en geven de nodige knipogen en verhelderende fragmenten.
De verhaallijn tempo lag misschien soms net wat te hoog, iets meer uitwerking en uitgebreider had voor mijn gevoel best gemogen, waardoor Arty nog meer die bijzondere vrouw zou zijn geworden.
Want Arty is een vrouw die in die tijd veel heeft verwezenlijkt voor ons vrouwen waar we nu nog altijd de vruchten van mogen plukken.

3,5 ster

@missp_her_books_read

Reageer op deze recensie

Meer recensies van missp_her_books_read

Gesponsord

In Toscane blijkt zwijgen soms dodelijk. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.