Lezersrecensie
Machtsmisbruik
‘Wachten op de barbaren’ een verwoestende korte roman uit 1980 van de Zuid-Afrikaans - Australisch auteur J.M. Coetzee (1940), hij ontving in 2003 de Nobelprijs voor de literatuur. Het verhaal speelt zich af in Zuid Afrika in het begin van de vorige eeuw.
De naamloze verteller, een vreedzame oude magistraat, bestuurt een dorpje aan de afgelegen grens van het rijk. Als de staat de noodtoestand afkondigt: “De barbaren (nomadevolk) in het grensgebied moeten worden vervolgd”, kan de oude magistraat daar niet veel begrip voor opbrengen. Hij probeert de machthebbers dan ook tot rede te brengen, maar hij raakt daardoor steeds meer in het conflict betrokken. Als hij seksuele gevoelens krijgt voor een zwaar gemarteld ‘barbaars’ slachtoffer gaat rampspoed zijn leven overheersen. Hij heeft zich verraderlijk met de vijand ingelaten en is hierdoor in ongenade gevallen.
Coetzee beschrijft in een hartverscheurende klaagzang de dictatoriale toestand van zijn land uit die tijd, de stem van het hoofdpersonage is zeer geloofwaardig, zit vol tegenstrijdigheden en diepe gedachten. De roman verwoordt messcherp de complexiteit van de menselijke conditie die tot geweld leidt. Een grillige lees ervaring.
“Pijn is waarheid, al het andere is onderhevig aan twijfel”