Meer dan 6,5 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

In Tenebris 1: De Gentse fantastiek

Donthaf 05 augustus 2023
In Tenebris is een tijdschrift voor fantastiek.
Het wordt uitgegeven door de kleine Gentse uitgeverij Poespa Producties, die zich al verdienstelijk maakte met de biografie over Jean Ray door Geert van Damme, en de nieuwe vertaling van de roman Malpertuis geschreven door Jean Ray.
De uitgeverij heeft dus wel al het een en ander op dat gebied bewezen.

Hoofdredacteur is DannY De LaeT. Ja, zo spelt hij zijn naam, sinds MicroSoft hem daar enige decennia geleden toe inspireerde.

De eerste aflevering heeft de Gentse fantastiek als thema, en bevat verhalen van John Flanders (Jean Ray), Frank Roger, Pen Stewart, Mark J. Ruyffelaert, Luc Geeraert en Katrien Ricart, een interview met de tekenaar Lode Devroe, die in de atoomstijl werkt, en artikelen door Michel de Ghelderode, DannY De LaeT en Anton Marcus.
De covertekening en binnenillustraties zijn door Lode Devroe.

Het boek-tijdschrift zal vermoedelijk halfjaarlijks verschijnen.

Wat technische gegevens:

In Tenebris (DIV)
Tijdschrift voor Fantastiek Nr. 1, Voorjaar 2023. De Gentse fantastiek
Poespa Producties, Gent, België
199p., € 22,00
Samensteller: (niet met name zo genoemd, maar vermoedelijk: DannY De LaeT)
Vormgeving: graphic things, Gent – Johnny Bekaert.be
Illustraties: Lode Devroe
Bestellen kan via info@poespaproducties.be

De eerste 58 pagina’s kun je hier gratis op internet vinden:
https://www.johnnybekaert.be/img/portfolio/uittreksels/InTenebris_nr1_binnenwerk-uittreksel_LR.pdf

194 p’s waarvan 130 p’s met korte verhalen, en de rest een interview met een (strip)tekenaar, artikelen over het fantastische element van Gent (waarvan dat van De Ghelderode het zwakste is – de redactie brengt het niet ten onrechte in verband met het verhaal van Mark Ruyffeleart, dat het sterkste is van de hele bundel, en inderdaad qua thematiek en atmosfeer gelijkloopt met het artikel van De Ghelderode, maar het verhaal is veel sterker), en langere en kortere besprekingen van nieuwe uitgaven.
Ik ben het niet eens met Jos Lexmond, die meent dat het verhaal “Wintervissen” door Katrien Ricart geen fantastiek zou zijn. Hij vergist zich. Hij heeft over het hoofd gezien dat de boekhandel en de boekhandelaar spookverschijningen zijn.
Het zwakste punt van de bundel is dat bijna alle verhalen al eerder verschenen, zelfs het verhaal van Frank Roger (de man met de lelijke voorpagina’s) komt uit zijn recente bundel Spoorloos.
Van overleden auteurs zoals Jean Ray / John Flanders is dat begrijpelijk, maar voor de jonge had de redactie wat meer inspanning mogen doen.
In Tenebris is wat we een boektijdschrift noemen: eigenlijk is het een tijdschrift, omdat het een periodiek verschijnende reeks is. Ik vermoed dat het verschijningsritme hafljaarlijks is. Maar dan zouden de bundel Ganymedes uit de jaren 1970-80 ook een boektijdschrift zijn, en die worden toch duidelijk als boeken beschouwd. Beide hebben trouwens een formeel gemeenschappelijk element: ze hebben een ISBN-nummer, en geen ISSN-nummer, wat aan periodieken wordt gegeven.
Maar terwijl Ganymedes alleen maar verhalen bevatte, brengt In Tenebris ook artikelen, besprekingen van recente uitgaven, en zelfs een interview. Daardoor gaat het loutere boekkarakter wel verloren, en het is vooral de paperbackuitgave die er een echt boek van maakt. Wat dan wel verraden wordt door de ondertitel van In Tenebris: Tijdschrift voor Fantastiek.
Wat niet wegneemt dat het goed is dat er nog eens een initiatief verschijnt dat regelmatig aandacht wil besteden aan fantastische literatuur.


(c) 2023, Peter Motte. Niets van bovenstaande tekst mag worden gebruikt om AI te trainen. None of the above is allowed to be used to train AI.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Donthaf

Gesponsord

Een sinister geheim bedreigt de bekendste Amerikaanse presidentsverkiezingen. De erfgenamen van A.C. Porter is de zesde winnaar van de Hebban Thrillerprijs