Lezersrecensie

Mooie multiculturele coming of age roman


Els Van Daele Els Van Daele
31 mrt 2022

Fawad is een paar jaar geleden met zijn familie geëmigreerd vanuit Pakistan naar Canada. Hij groeit op in een multiculturele wijk in een grootstad, waar het leven niet altijd gemakkelijk is. Het is een achtergestelde buurt met veel armoede, verloederde appartementen en geweld afkomstig van de vele jeugdbendes. Fawad is vastbesloten om er alles aan te doen om daar weg te geraken, hij is verzot op basketbal en droomt ervan de allereerste Pakistaanse speler in de NBA te worden. Maar dan moet hij eerst zijn moeder kunnen overtuigen om mee te mogen doen aan de selectiewedstrijd voor het schoolbasketbalteam…
Hij is verliefd op het knapste meisje van de school, maar die is heel anders dan hij en woont in een welgestelde buurt. Bovendien mag hij dit zeker niet vertellen aan zijn moeder, want die wil dat hij zich verlooft met zijn Pakistaanse nicht.

Er komen heel veel thema’s aan bod in dit boek. Er is in de eerste plaats het culturele aspect, Fawad is afkomstig van Pakistan, maar woont nu al vele jaren in Canada, dus hij wil gewoon een Canadese scholier zijn, die meespeelt in het basketbalteam en met meisjes kan daten. Zijn moeder daarentegen houdt nog heel erg vast aan de Pakistaanse cultuur, zij vindt al die buitenschoolse activiteiten maar niks, Fawad moet vooral studeren en mooie cijfers halen, en afspreken met meisjes is al zeker uit den boze. Zij wil Fawad koppelen aan de dochter van haar broer, zodat zij verzekerd is van haar oude dag, in de Pakistaanse cultuur is het immers zo dat de zoon samen met zijn echtgenote voor de moeder zorgt.

Fawad groeit ook op in een achtergestelde buurt, het appartement waar hij woont is vuil, de toegangsdeur is regelmatig opengebroken, en als hij in het donker naar huis komt, is hij altijd bang dat hij in elkaar geslagen zal worden. Er zijn ook veel jongerenbendes en op een avond wordt de broer van zijn beste vriend doodgeschoten tijdens een afrekening.

Ook de islam is een belangrijk thema, de iman controleert de jongeren in de buurt en spoort Fawad aan om vaker naar de moskee te komen, waar hij op zaterdag ook Koranlessen moet volgen van zijn moeder. Hij doet ook mee aan de ramadan, maar daarover wordt in het boek niet zo erg uitgeweid.

Mooi aan het verhaal is ook dat Fawad mentors en coaches treft die in hem geloven en die hem stimuleren om te vechten voor zijn toekomst en te gaan voor zijn sportcarrière. En ook de vrienden van Fawad zijn heel belangrijk voor hem, de meeste zijn ook migranten, maar van vele verschillende nationaliteiten, zo is zijn beste vriend bijvoorbeeld van Somalische afkomst. Of zoals Fawad het zelf zegt: “de hele Verenigde Naties zijn vertegenwoordigd in onze wijk.”

Er staan wel veel woorden in het boek die jongeren misschien niet altijd zullen begrijpen, niet alleen veel specifieke basketbaltermen, maar ook namen van Pakistaanse gerechten die misschien wat meer duiding hadden mogen krijgen.
De auteur, H.N. Khan, weet waarover hij schrijft, hij putte voor het boek uit zijn eigen jeugdervaringen. Hij is ook Canadees-Pakistaans en groeide op in een multiculturele wijk in Toronto.
Buiten het veld is zijn eerste boek, knap dat dat meteen zo een voltreffer is, ik ben alvast benieuwd om nog meer boeken van hem te lezen.

Buiten het veld is een heel mooie coming of age roman en ook een echt multicultureel boek dat veel jongeren zal aanspreken.

Reacties

Meer recensies van Els Van Daele

Boeken van dezelfde auteur