Lezersrecensie

Germaine de Staël


Marianne Marianne
18 mrt 2026

‘Eenzaam maar niet alleen’
Marianne van Seters

Recensie Germaine de Staël van Margot Dijkgraaf

Germaine de Staël leefde op het kruispunt van de Verlichting (wetenschap) en de Romantiek (emotie), een periode waarin er veel gebeurde, op het gebied van wetenschap en politiek.
Germaine de Staël was een intelligente en invloedrijke vrouw: ze was schrijfster en had een salon waar politici en intellectuelen elkaar ontmoetten..
Zij was de dochter van de protestantse minister van Financiën van Frankrijk en groeide – hoewel niet van adel - op in een milieu van luxe en weelde.
Ze trouwde met een oudere, protestantse Zweed – het was een verstandshuwelijk.
Daarna kreeg ze affaires met o.a. de graaf van Narbonne en later met de jonge officier John Rocca, met wie ze kinderen kreeg, die de naam van haar eerste man droegen.

Germaine was een feministe avant la lettre.
Ze scheidde van haar echtgenoot, iets wat in die tijd hoogst ongebruikelijk was.
Ze was een veelgelezen schrijver.
Ze beïnvloedde veel mensen (mannen!) die belangrijke posten hadden.
Ze ontmoette belangrijke mannen waaronder Napoléon, die niks had met intelligente en slimme vrouwen. Napoléon was bang voor Germaine; hij liet haar eerst uit Parijs en daarna ook uit Frankrijk verbannen. Dat weerhield haar er niet van haar ideeën te ventileren.

Op 23 mei 1812 begon haar grote vlucht, die ruim een jaar zou duren.
Die route ging via Duitsland, Oekraïne, Rusland en Zweden naar Engeland, waar zij in juni 1813 aankwam. Een ware tour de force, met een koets met vier paarden!

Germaine de Staël was ondanks al haar rijkdom, bekendheid en invloed toch heel eenzaam en hunkerde naar de liefde van haar jonge minnaar John Rocca.
Tijdens haar grote vlucht schreef zij veel brieven, de meeste gericht aan John Rocca.
Om af te spreken om elkaar te ontmoeten. Het is haast niet voor te stellen dat zij elkaar konden zien, met die grote afstanden en de lange reisduur.

Margot Dijkgraaf heeft mij op een bijzonder prettige manier kennis laten maken met Germaine de Staël. Ik kende haar naam, maar wist niet veel van haar.
Eenmaal begonnen aan het boek kon ik niet stoppen met lezen over deze bijzonder veelzijdige vrouw.

===========

Reacties

Meer recensies van Marianne

Boeken van dezelfde auteur