Lezersrecensie
Weg lesmethode, gebruik dit boek!
'Lange tijd waren veel mensen trots op de geschiedenis van Nederland. Dat 'ons' kleine land zo groot en rijk kon worden, vonden ze iets geweldigs. Maar de laatste jaren is er veel onderzoek gedaan naar de gebeurtenissenin de kolonies. Er zijn daar veel verschrikkelijke dingen gebeurd, waar lang niet over is gepraat.'
Allereerst een mooi groot en overzichtelijk vormgegeven boek. Heel gevarieerd wat inhoud betreft (feiten, persoonlijke ervaringen, kaarten etc) en toch niet chaotisch.
De negatieve invloed van Nederland op de Indonesische inwoners was confronterend om te lezen. Als kind zag ik inderdaad Nederland als een soort grootmacht met zijn kolonies. Niet wetende hoe groot Indonesië is en op welke verschrikkelijke manier dit allemaal tot stand was gekomen. Ik vind het heel sterk dat hier toch op ingegaan is en zo de lezer ook meer inzicht geeft in het tijdsbeeld. Er is ook aandacht voor de positieve invloed van onze landen op elkaar.
Ik zeg alleen maar: gooi je gedateerde geschiedenisles over de slavernij en VOC eruit en haal hier je teksten voor je lessen uit!
De band van Nederland met Indonesië bestaat al zo'n 500 jaar. Hoe dit zo is ontstaan kunnen we lezen in dit boek, dat ons daarin meeneemt door de tijd heen:
de tijd van de VOC, de slavernij op de plantages, het cultuurstelsel. Het gaat over de Nederlanders die zich vestigden in Indonesië en periode tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Over de strijd voor de onafhankelijkheid en wat dat voor gevolgen heeft gehad tot nu toe. Daarbij worden verschillende perspectieven belicht, maar uiteraard ook de misstanden waar de Nederlandse regering verantwoordelijkheid voor heeft gehad.
De invloed die deze geschiedenis had op Nederlandse gewoonten en taal komt ook naar voren.
Dit alles wordt aangevuld met persoonlijke verhalen, portretten van belangrijke personen en veel kleurrijke illustraties.