Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Mooi maar hartverscheurend verhaal

Patricia 09 februari 2026
Wat een ongelooflijk mooi maar hartverscheurend verhaal is De onderwijzer van Auschwitz. Elke avond toen ik thuis kwam las ik maar kleine stukjes maar dit weekend heb ik echt in twee stukken door zitten lezen.

Je leest over Fredy Hirsch een Joodse jongen die opgroeit in Duitsland. We lezen zijn verhaal door de jaren heen. Niet chronologisch maar door elkaar heen. Hierdoor switch je veel van tijd wat ik in het begin even lastig vond maar al snel had ik door waar we zaten. Het verhaal is zo mooi opgeschreven, er zijn gruwlijke dingen verteld maar vooral de moed wordt laten zien. Het doorzettingsvermogen van een jongen die anderen een lichtpuntje gunt. Die wil zorgen dat ondanks alle gruwelijkheden de kinderen leren. Dat ze niet alleen weten van wat ze zien maar dat ze ook weten wat een madeliefje is en hoe gras aan je voeten voelt.

Nog niet zo lang lees ik boeken over de Tweede wereld oorlog maar dit verhaal zal me niet snel loslaten. Je voelt tijdens het lezen hoe zwaar het leven is voor de Joodse gemeenschap voor en tijdens de Tweede wereld oorlog.

"Elke dag, vanaf het moment dat ik ze wekte, probeerde ik ze fatsoen, eerlijkheid en moed bij te brengen. Wat er ook met mij zou gebeuren, ik hoopte dat zij, gewapend met die eigenschappen, bevredigende en gelukkige levens tegemoet zouden gaan."

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Patricia

Gesponsord

Eén wens. Twee levens. Een onvergetelijke vriendschap. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.

Een hilarische en spannende donkere romcom met een bloederig randje.

In Broers laat Carolijn Visser via haar familieverhaal zien hoe kunstenaars de behoudende naoorlogse sfeer doorbraken. Lees hier over het Mezza Boek van de Maand.