Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Boeiende filosofische reis

Saskia I. 03 januari 2026
Roger-Pol Droit neemt zijn lezers mee op een speelse filosofische reis. Alice is een jonge denker die worstelt met grote levensvragen. Hoe leef je goed, waar vind je houvast, en hoe ga je om met een onzekere toekomst en zorgen over de opwarming van de aarde? Alice reist gelukkig niet alleen. Ze wordt vergezeld door een fantasierijk gezelschap. De Slimme Muis en de Gekke Muis zorgen voor humor en lichtheid, de Fee Ja-Maar schiet te hulp wanneer Alice haar gedachten beginnen te duizelen en Kangoeroe fungeert als een wandelende encyclopedie. Dankzij deze personages blijft de filosofische tocht toegankelijk en speels, zonder aan diepgang in te boeten.

Tijdens haar wereldreis door de geschiedenis ontmoet Alice een indrukwekkende stoet denkers. Van Socrates, die haar leert dat het erkennen van je onwetendheid het begin van wijsheid is, tot Plato, Aristoteles, Diogenes en Epicurus. Ieder heeft een eigen visie op waarheid en levenskunst. Maar Roger-Pol Droit beperkt zich niet tot de westerse filosofie. Ook de Hebreeuwse traditie, het boeddhistische denken, Laozi en later Avicenna krijgen een volwaardige plaats. Zo ontstaat een rijk en veelzijdig panorama van ideeën, denkrichtingen en manieren van leven, verspreid over eeuwen en continenten. Ook grote historische omwentelingen komen aan bod… het idee van God, de geboorte van de exacte wetenschap, het humanisme en de Verlichting. Denkers als Descartes, Voltaire, Rousseau, Marx, Nietzsche en Freud verschijnen als gesprekspartners die Alice prikkelen en soms ook frustreren. Alice krijgt vaak meer vragen dan antwoorden en dat zorgt natuurlijk voor twijfel en woede, maar ook voor verwondering. Interessant en boeiend!

De schrijfstijl van Roger-Pol Droit is vlot en speels. De korte hoofdstukken, het dagboek van Alice en vooral de terugkerende rubriek ‘Wat is de levensles’ bieden rust en reflectie. Filosofische inzichten worden hier in eenvoudige taal verbonden met het dagelijks leven. Het boek vraagt wel wat concentratie. Net als bij Alice begon ook mijn hoofd soms te tollen! Maar dit wordt beloond met mooie inzichten! Het originele einde en de milde raad van de auteur maken deze reis tot een inspirerende kennismaking met de filosofie. Een aanrader voor nieuwsgierige lezers!

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Saskia I.