Lezersrecensie
Een warm én spannend verhaal over fantasie, vriendschap en gezien worden
Af en toe duik ik ook eens graag in een kinderboek! “Bommel en ik” is een liefdevolle ode aan de fantasie, verteld door Enne Koens en met supertoffe illustraties van Roozeboos.
Yuki, bijna acht, speelt graag dat ze hond Bommel is. Haar vriend Sem is dan hond Boef. Samen beleven ze gekke avonturen in hun fantasiewereld die voor hen wel echt aanvoelt. Maar in groep 4 (voor Vlaamse lezers het tweede leerjaar) botst Yuki steeds vaker op de verwachtingen van de school. Stilzitten, taken afwerken en binnen de lijntjes blijven lukt niet altijd, want ook in de klas is Yuki soms Bommel… en dat zorgt natuurlijk voor lastige situaties. Tegelijk verschuift de vriendschap met Sem. Hij speelt steeds meer met klasgenootje Ila, wat voor Yuki voelt als een barst in hun vanzelfsprekende band. Wanneer Ila haar kat ineens spoorloos verdwijnt, ziet Yuki echter haar kans om te tonen dat fantasie ook in het echte leven waardevol kan zijn. Met de hulp van pizzabezorger Masio en buurhondje Trudi bedenkt ze een slim plan dat uitmondt in een spannende speurtocht.
Heerlijk hoe Yuki wordt omringd door mensen die haar écht zien. Een vader die Yuki feilloos begrijpt, de buurvrouw die steeds luistert zonder haast, een oma die heel veel warmte brengt. Dit is echt een verhaal dat zachtjes fluistert dat je mag zijn wie je bent. Kinderen met veel fantasie zullen zich ongetwijfeld herkennen in Yuki, en voor ouders en leerkrachten biedt het boek een mooie kijk op hoe kinderen verschillen in hoe ze de wereld ervaren.
De stijl is vlot, met een prettig ritme en humor die soms typisch Nederlands aanvoelt, maar nergens stoort. Ik vroeg me wel af of Yuki een jongen of een meisje is. En wat blijkt: “Yuki is een genderneutrale Japanse naam die zowel voor jongens als meisjes gebruikt kan worden”. Het doet er eigenlijk niet toe in dit boek, en precies daarom werkt het zo goed.
“Bommel en ik” is een warm, gevoelig en humorvol verhaal waarin de kracht van kinderlijke verbeelding prachtig wordt gevierd. Graag gelezen!
1
Reageer op deze recensie
