Meer dan 6,3 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Viel een beetje tegen na het veelbelovende eerste deel

Bibi 02 februari 2025
Om te beginnen is dit tweede deel van 'Het Zweedse lot' niet zelfstandig te lezen. Omdat we nogal lang hebben moeten wachten op dit tweede deel, had ik veel moeite de personages te herkennen en was ik het spoor bladzijdenlang totaal bijster, Allerlei namen vlogen me om de oren, maar ik wist echt niet meer wie wie was en dat werd ook niet (subtiel) uitgelegd. Vond ik best vervelend, en het duurde dan ook een tijdje voor ik echt in het verhaal zat.
Het verhaal was op zich wel onderhoudend en nodigde wel uit om verder te lezen.

De vertaling heeft hier en daar wel weer gefaald. Misschien omdat er teveel haast bij was?
Het verhaal speelt zich af ten tijde van de tweede wereldoorlog. Om dan iemand te laten zeggen: 'Ieder zijn ding', wat een zeer hedendaagse uitspraak is, dat kan natuurlijk niet.
Hetzelfde geldt voor de uitdrukking 'dat is toch van de gekke'. Een uitspraak die in de jaren zestig dankzij een politica alhier is ontstaan.
Het woord 'gemeenheid' komt heel vreemd over.

Maar ook de auteur maakt fouten. Ik noem er een paar:
Droge en gebarsten handen krijgen van papierwerk lijkt mij onwaarschijnlijk.
Tina tekent op een gegeven moment met stiften. Die waren echter nog niet uitgevonden in die tijd.
Martins gezicht wordt na zes jaar door Betty omschreven als 'oud en rimpelig', terwijl we hier met een knul van net dertig te maken hebben...
Tina is vijf jaar en 'haar lichaam is volwassener geworden'. Dat zeg je niet over een klein kind.
Er wordt gesproken over de cover van een boek als 'de omslag' terwijl het 'het omslag' moet zijn.
Misschien vinden anderen dit muggenziften, maar voor mij is dit alles erg storend.

Verder zijn er wat losse eindjes blijven hangen. Wat was er nou eigenlijk aan de hand met die Alice (van het boekje over dienstmeisjes) en haar geheimzinnige uitspraken? We horen er niets meer over.
Ook het slot (eind goed, al goed) lijkt te zijn afgeraffeld.

Tenslotte wil ik nog iets kwijt over het ebook dat ik las: vaak werden dialogen gewoon achter elkaar neergezet, zonder tabs of witregel, zodat je moest gissen wie er aan het woord was. Ik hoop dat dit in het fysieke boek wel goed is gegaan!

Kortom: ik ben nogal teleurgesteld. Hopelijk is deel drie beter!

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Bibi