Meer dan 6,5 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Aangrijpend verhaal

cindy2010 11 juli 2025
Ik mocht dit boek lezen voor de leesclub De Boekenreizigers, o.l.v. Erna Eikhoudt.

Een kleurrijke cover met 2 meisjes op de voorgrond, eentje met bruin haar en eentje met blond. Aan de ene kant zien we mensen die plezier hebben en aan de andere kant vliegtuigen en gevaar.

1961: de zestienjarige Ditte moet voor school een werkstuk maken over WOII. Ze mag dit doen samen met het nieuwe meisje op school, Rivka. Ze moeten iemand interviewen over de oorlog. Zelf weet Ditte niet wie haar vader is. Haar moeder zwijgt in alle talen. Tot Ditte de brieven van haar vader vindt en ze begint te lezen. Wie is haar biologische vader en waarom wil moeder daar niet veel over kwijt?

1943: we leren de zestienjarige Nora kennen die hetzelfde als elk meisje van die leeftijd wil, weggaan, plezier maken en jongens leren kennen.
Ze maakt kennis met een Duitse soldaat Dieter, ze weet ergens wel dat ze fout bezig is, maar ze is smoorverliefd en leeft in een roze bubbel. We lezen in het verhaal hoe deze ontwikkeling van een verboden verliefdheid haar leven zal bepalen toen en nu en ook van anderen. Want de medemens kan soms hard zijn voor sommigen.

De ene keer krijg je het verhaal van Nora te lezen en de andere keer Ditte’s verhaal. Mooi hoe het samen in elkaar vloeit.

De schrijfster geeft een heel goed beeld weer van hoe Ditte en Nora zich voelen, welke pijn ze hebben meegemaakt, de hoofdpersonages zijn super goed uitgewerkt. Vlotte gemakkelijke schrijfstijl van de auteur. Een wreed beeld van hoe de oorlog mensen hun leven verwoest. Maar er zit ook een mooi thema in verwerkt: oordeel niet alvorens je iemand kent.
En dat is nu nog van toepassing. Want mensen kunnen hard zijn voor elkaar.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van cindy2010