Lezersrecensie

Gruwelijk, genadeloos, grandioos


JoukeV JoukeV
12 mrt 2026

Een dag in een vernietigingskamp, beschreven vanuit minstens 20 perspectieven, met een duidelijke centrale figuur in Obersturmfuhrer Zehlendorf, op een subjectieve manier, zoals elk personage het beleeft. Natter reikt je de gevoelens niet aan, vertelt je niet hoe erg het is. En juist daarmee dwingt het je ruimte op om alles zelf te voelen, te denken. Genadeloos.

De grote handeling van genocide middels vergassing is verschrikkelijk en onvoorstelbaar. Nooit heb ik gedacht aan alle kleine handelingen die daarbij horen, daaraan vooraf gaan en daaromheen aanwezig zijn. Natter maakt een voorstelling. Het is afgrijselijk, gruwelijk, maar met het uitwerken van elke minuut en elk perspectief wordt het zichtbaar en dus voorstelbaar. Ik verslond het.

Natter toont zich een grootmeester in de literatuur. Zo'n verhaal als dit mag niet je lievelings zijn, maar de vorm, stijl en taal maakt dat ik dit alleen maar kan omarmen als een van de beste boeken in mijn kast.

Reacties

Meer recensies van JoukeV

Boeken van dezelfde auteur