Lezersrecensie

Leven met zachtheid en acceptatie


KimCoenen85 KimCoenen85
25 mrt 2026

Iedereen wil oud worden, maar niemand wil oud zijn. Maar wat als ouder worden juist een van de mooiste fases van het leven kan zijn?
De Koreaanse psychiater Rhee Kun Hoo put uit vijftig jaar praktijkervaring en uit zijn eigen rijke levensverhaal om te laten zien dat ouderdom niet alleen verlies betekent, maar ook vrijheid, wijsheid en onverwachte vreugde.
Met milde humor en scherpe inzichten laat hij zien hoe je kunt loslaten wat voorbij is, minder bang wordt voor wat nog komt en meer kunt genieten van het leven zoals het nu is.
Een warm, troostend en inspirerend boek voor iedereen die nieuwsgierig blijft naar het leven — op elke leeftijd.

Mijn ervaring:
De Koreaanse psychiater Rhee Kun Hoo heeft al meer dan vijftig jaar ervaring in de psychiatrie en een rijk persoonlijk leven vol hoogte- en dieptepunten. Opnieuw schrijft hij over een onderwerp waar veel mensen waarschijnlijk liever niet te lang bij stilstaan: ouder worden. Toch benadert hij dit vanuit een positief perspectief en laat hij zien hoe je ouder worden licht en betekenisvol kunt beleven. Juist daardoor weet Rhee Kun Hoo mij opnieuw te raken.

Rhee Kun Hoo heeft een warme, toegankelijke en prettige schrijfstijl. Het voelt alsof hij tegenover je aan tafel zit en je en op beschouwende en licht humoristische wijze met hem in gesprek bent. Zijn heldere en persoonlijke verhalen zijn inspirerend zonder ooit belerend te worden. Juist zijn openhartigheid over zijn eigen ervaringen als psychiater, echtgenoot, vader, opa en inmiddels oudere man geeft het boek een oprechte en geloofwaardige toon.

Het boek bestaat uit een verzameling herinneringen en observaties over familieleden, patiënten en ontmoetingen uit het dagelijks leven. In deze verhalen worden menselijkheid, kwetsbaarheid en veerkracht zichtbaar. Tegelijk brengt Rhee Kun Hoo op een mooie manier psychologische gelaagdheid aan. Met de blik van een psychiater kijkt hij naar emoties als angst, onzekerheid en spijt, maar ook naar compassie en acceptatie. Hij laat zien dat ouder worden niet alleen wijsheid brengt, maar ook pijn, verlies en de confrontatie met verschuivende grenzen. Juist die eerlijkheid maakt het verhaal zo krachtig.

De opbouw bestaat uit korte essays en reflecties die samen een groter geheel vormen. Daardoor leest het boek prettig en kun je gemakkelijk af en toe een hoofdstuk of kort stukje oppakken. Het tempo is rustig en beschouwend, passend bij het onderwerp. Tegelijk zorgt de variatie in verhalen ervoor dat je geboeid blijft en wilt doorlezen.

De rode draad in het boek is ouder worden en de kunst van acceptatie: het leven omarmen zoals het is, in het hier en nu. Rhee Kun Hoo laat zien dat juist die acceptatie ruimte kan geven aan kleine vormen van geluk. Thema’s als vergeving, loslaten en het doorbreken van maatschappelijke verwachtingen keren steeds terug. Zijn boodschap is simpel maar krachtig: het leven hoeft niet groots te zijn om waardevol te zijn. Soms zit het geluk juist in de kleinste momenten: een gesprek, een herinnering, een rustige dag.

Tijdens het lezen bracht dit boek mij rust en bezinning. Het zette me aan het denken over mijn eigen kijk op ouder worden en het leven. Sommige inzichten zijn herkenbaar, soms een beetje confronterend, maar vooral inspirerend. Het voelde alsof ik even mocht meekijken door de ogen van iemand die al een heel leven heeft geleefd en daar met mildheid op terugkijkt.

Als je toch ooit doodgaat, kun je het maar beter leuk hebben is een warm, inspirerend en toegankelijk boek waarin Rhee Kun Hoo aan de hand van essays, reflecties en persoonlijke ervaringen laat zien dat ouder worden niet alleen verlies betekent, maar ook ruimte kan bieden voor mildheid, humor en nieuwe vormen van geluk. Een troostrijk, herkenbaar en compassievol boek voor iedereen die nieuwsgierig blijft naar het leven.

Reacties

Meer recensies van KimCoenen85

Boeken van dezelfde auteur