Meer dan 6,8 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Terug naar Mergelland

Anita 30 september 2025
‘Terugkeer’ is het eerste deel in ‘De Mergellandmoorden’-serie van Michael Berg.
In de proloog zit de beuk er onmiddellijk in wanneer Kelly het slachtoffer wordt van een gewelddadige ontvoering.
Maanden later wordt Alex Nievelsteijn het nieuwe hoofd van het coldcaseteam in Heerlen, Zuid-Limburg. Na een zeer traumatische gebeurtenis in Amsterdam, keert hij terug naar zijn roots in een poging om zijn leven weer op de rails te krijgen.
Twee verhaallijnen, de ene met Kelly (‘Eerder’) en de tweede met Alex wisselen voortdurend met elkaar af.
De passages waarin Kelly wordt geterroriseerd door haar ontvoerder zijn heel spannend en benauwend: zal ze de horror overleven? Gruwelijke scènes, bloederig en ultra wreed worden zeer plastisch beschreven. De gestoordheid, de beestachtigheid en het sadisme van de kidnapper spatten van de bladzijden. Hoe het voor Kelly die gevangen gehouden wordt in een claustrofobische situatie zal aflopen is onzeker, maar dat de tijd dringt laat geen twijfel.
Ondertussen komt in de verhaallijn rond Alex het Mergelland zéér uitgebreid in beeld; een beetje van het goede teveel toch wel, want de beschrijvingen halen regelmatig de vaart uit het verhaal. Wat gebeurde in Amsterdam blijft Alex achtervolgen. In het begin is de perceptie van het personage van Alex heel cliché: de getroebleerde politieman zwelgt in alcohol; in zijn contacten (met vrouwen) toont hij zich oppervlakkig; kortom hij mist diepgang. Naarmate hij meer vaste grond onder de voeten krijgt, lijkt verandering op komst.
Met Alex, Frings, die na een slome intro toch uit zijn sandalen schiet, en de ondernemende sympathieke Farida, creëert de auteur een team dat interessant genoeg is om nog enkele misdaadverhalen mee te gaan. Het subtiele bruggetje tussen de benauwende situaties van zowel Kelly als Alex heeft de auteur kundig in de plot verwerkt. Voeg daarbij de cliffhanger van formaat waarmee het boek eindigt en het wachten op deel 2 (begin 2026) kan beginnen.
In ‘Terugkeer’ verzint Michael Berg tegen het idyllische decor van het Mergelland een verhaal waarin een sadistische seriemoordenaar de waanzin al lang voorbij is. Niet alle losse eindjes krijgen opheldering en de cliffhanger op het einde doet vermoeden dat het nieuwe coldcaseteam nog heel wat te wachten staat.
4*

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Anita

Gesponsord

Is Liften naar de hemel van Lex Paleaux jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De nomade van Anya Niewierra jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Beladen huis van Christien Brinkgreve jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Het huis met de palm van Esther Verhoef jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De verwarde cavia terug op kantoor van Paulien Cornelisse jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Meneer Putmans ziet het licht van Hendrik Groen jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Matthew’s vriend wordt door een stalker bedreigd. Als er meerdere moorden worden gepleegd, lijken deze met dezelfde stalker verband te houden. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.