Lezersrecensie

Margot Frank uit de schaduw van haar beroemde zus Anne


C. van den Bovenkamp C. van den Bovenkamp
28 apr 2026

Margot Frank uit de schaduw van haar beroemde zus Anne
Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam gaf een hardcover uit onder de titel ‘Margot Frank’, met als ondertitel ‘Uit de schaduw van Anne’. Janny van der Molen is de auteur van dit boek.
Het dagboek van de beroemd geworden jongere zus van Margot, Anne Frank, werd alom bekend en is in vele talen vertaald. Over Anne haar zus Margot is veel minder bekend en geschreven. Daarom alleen al is het een goede gedachte geweest om dit boek op de markt te brengen. Margot was vanuit haar karakter veel minder opvallend en opvliegend als haar zus Anne. Vrij bedaard en rustig ging ze haar gang door het leven. Dit boek brengt een min of meer vergeten stem uit de geschiedenis naar voren. Zus Margot, altijd vooral op de achtergrond aanwezig.
De schrijfster heeft goed kennis genomen van brieven, getuigenissen en ook fragmenten uit Annes dagboek. De lezer volgt Margot vanaf haar jonge tijd in Duitsland, waar ze opgroeide in Frankfurt am Main. In het gezin van Otto Frank, een zakenman, die voordien ook een aantal jaren in Amerika heeft gewoond en diens vrouw Edith Frank-Holländer, afkomstig uit Aken. Als Otto en Edith elkaar ontmoeten, zit er tussen hen een tamelijk leeftijdsverschil. Otto is 36 jaar en Edith 25 jaar. Ze komen allebei uit gezinnen, die niet onbemiddeld zijn. Otto vocht als soldaat in het Duitse leger tijdens de Eerste Wereldoorlog. Schopte het tot luitenant en ontving een militaire onderscheiding. Otto en Edith vormden een liberaal Joods gezin. Als Margot , geboren in 1926 ruim drie jaar is krijgt ze een zusje, Anneliese Marie (Anne) Frank, geboren op 12 juni 1929. Ze hebben het goed in Frankfurt. Dat gaat veranderen als Adolf Hitler begin 1933 aan de macht komt met zijn nazi-partij in Duitsland. Veel foto’s uit die gelukkige jaren van het gezin Frank sieren het boek. Ook zijn er nog een geluidsopnames te horen van Margot. In 1933 emigreert het gezin naar Nederland en vestigt het zich in Amsterdam. Daar bezoekt Anne een kleuterschool en Margot een lagere school. Op haar eerste rapport op de Jekerschool krijgt Margot een 1,5 voor Nederlandse Taal. Zeer te begrijpen, want de omschakeling van Duits naar Nederlands viel in de eerste tijd niet mee. Vader Otto heeft een fabriek in Amsterdam, Opekta waar een geleermiddel wordt geproduceerd. Het gezin woont aan het Merwedeplein. Het is daar vaak erg gezellig. Vooral als er veel vriendinnen van Margot komen. ’s Zomers gaat de familie Frank bij mooi weer naar Zandvoort aan het strand. In 1938 zit Margot als leerling op het Gemeentelijke Lyceum voor Meisjes. Ze kan goed leren. En…voor Nederlands scoort ze daar een 8. Wat een vooruitgang! Ze is erg sportief en roeit graag. Politiek is het een spannende tijd in Europa. Hitler breidt zijn vleugels maar wat graag uit. Na enig wikken en wegen besluit het echtpaar Frank uiteindelijk te verhuizen naar een in hun optiek veiliger buurt naar Het Achterhuis aan de Prinsengracht. De oorlog is uitgebroken met alle gevolgen van dien. Duitsers bezetten ons land en óók de hoofdstad. In juli 1942 verhuist het gezin. Margot fietst met hun geliefde huisbode Miep Gies naar de Prinsengracht.De onderduikperiode daar wordt in Anne Franks dagboek beschreven. Daaruit komt duidelijk naar voren dat Anne begin 1944 jaloers was op Margot voor wat betreft Peter, die daar ook ondergedoken zat en die iets had met Margot.
Vrijdag 4 augustus 1944 om half elf slaat het noodlot toe. Silberbauer leidt de overval en alle onderduikers worden meegenomen. Hoe het verder gaat met Margot leest u verder in dit boek, geschikt voor alle leeftijden, maar toegespitst op de leeftijden van 11 tot ongeveer 14 jaar.
De auteur heeft nauw samengewerkt met de Anne Frank Stichting. Daardoor is ze heel nauw bij de historische bronnen en versie gebleven. Een jongere kan hier zo een prima spreekbeurt uit halen! Maar: een groot compliment aan de auteur voor dit uitstekende boek! Warm aanbevolen!

Reacties

Meer recensies van C. van den Bovenkamp

Boeken van dezelfde auteur