Lezersrecensie

Hartverscheurend


Ingridje Ingridje
30 mrt 2021

Hier ben je veilig is een levensverhaal opgedeeld in vier delen.
Het boek start op 1 oktober 2010. Op deze datum wordt Willem Brandt door zijn moeder Irma en stiefvader Jan afgezet aan kamp Nuwe Sonsopkoms om een echte man van hem te maken.
Hierop maken we een sprong in de tijd terug naar het jaar 1901 en volgen we Sarah van der Watt, getrouwd met Samuel en een zoontje Fred. Sarah en haar gezin zijn blanken in Zuid-Afrika. Deel 1 gaat voornamelijk over de Boerenoorlog. Uit de later gevonden dagboeken die Sarah aan haar man schrijft, lees je hoe ze, samen met haar zoontje en bedienden, door soldaten uit haar huis wordt verjaagd en met een trein naar het concentratiekamp Bloemfontein gebracht wordt.
Niettegenstaande ze van een hogere klasse is ontzien ze Sarah niet en moet ze zien te overleven in het kamp.
De andere delen in het boek handelen over nazaten van Sarah, Rayna Brandt, haar dochter Irma en kleinzoon Willem. Uit alles blijkt dat Rayna niet voor het geluk geboren is en haar eigen weg probeert te zoeken in een land waar grote verschillen aanwezig zijn tussen zwart en blank.
Willem voldoet niet aan de voorwaarden die een jonge Zuid-Afrikaan moet voorstellen en zijn stiefvader beslist om hem naar een heropvoedingskamp te sturen. Wat hierop volgt tergt alle verbeelding…

Hier ben je veilig is gebaseerd op een ware gebeurtenis en is een goed gedocumenteerd en strak opgebouwd verhaal waar voornamelijk de karaktereigenschappen van Zuid-Afrika en zijn bewoners heel sterk naar voor komt. Voor mij als lezer had ik hier heel wat problemen mee omdat wij Europeanen anders zijn opgevoed.
Het eerste deel vond ik heel interessant, het tweede deel vond ik te langdradig maar bij deel 3 krijg je een inkijk in de befaamde heropvoedingskampen en dit hakt er toch wel in.
Zeer vlot geschreven met een literaire schrijfstijl heeft Damian Barr van zijn debuutroman een boek gemaakt dat blijft hangen en dat je even uit je systeem moet laten vloeien voor je iets anders ter hand neemt.
Naderhand ben ik het echte verhaal gaan opzoeken en vond dit in The Guardian terug. Aangezien het volledig strookt met het boek viel het verhaal nog zwaarder uit dan het reeds deed.
Alle respect voor de auteur die met dit debuut een vijftienjarige jongen een stem gaf.

Reacties

Meer recensies van Ingridje

Boeken van dezelfde auteur