Lezersrecensie
Leuke raadsels, opklimmend in abstractie
Het was een tijd geleden dat ik SF las. maar het beviel me nog uitstekend. Negen puzzels en een finale. De verhalen zijn chronologisch in elk volgend verhaal is de robottechniek gevorderd. In elk verhaal vertelt robotpsychologe Een probleem dat voortkomt uit een robot, vanaf verhaal drie moest zij oplossen. Die problemen worden steeds abstracter. Is er in het eerste verhaal en kind dat ouders kwijtraken omdat een robot een attractie is in een mall, in het negende verhaal zijn robots de bezitters van de productiemiddelen op aarde,
Het laatste verhaal staat alleen in deze uitgave en is met behulp van een computer geschreven.die 10.000 boeken kent waaronder die van Asimov. Dat verhaal had een boodschap maar niet alle zinnen en de volgorde waren logisch.
Leuk:
- Eenvoudige science wordt gewoon vermeld en gebruikt.
- Je kunt meepuzzelen
- Een retrospectief: je ziet een in 1950 verzonnen toekomst tot ca 2050, waar robots een steeds grotere rol gaan spelen, welke mogelijkheden Asimov toen zág: daarbij is grappig dat sommige dingen als beeldbellen werkelijkheid zijn geworden en men nu in de 20twenties echt gelooft dat er op andere planeten ook geleefd kan gaan worden. Ik weet niet hoe de 'machines' in het negende verhaal voorgesteld worden maar verder blijven robots metalen mensachtigen. Heel veel techniek die nu voor ons vanzelfsprekend is komt niet voor in het boek, bijv. dat robots van kunststof zijn en allerhande vormen kunnen aannemen. Een personal computer, noch het internet komt voor.
En andersom, er wordt in 2030 nog in de openbare gerookt ruimte overal, nu onvoorstelbaar en de wereldbevolking is in realiteit harder gegroeid, of zij moet de komende 30 jaar onverwacht sterk afnemen. - Het experiment met Asibot. Nog niet perfect, maar spannend genoeg. Ik ben wél benieuwd wat Giphart heeft ingevoerd en welke onderdelen het computerprogramma had.