Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

REALISTISCH, HERKENBAAR EN HELAAS VOLLEDIG PASSEND IN HET HUIDIGE TIJDSBEELD

Cees van Rhienen 04 januari 2026
[RECENSIE] De afrekening van Ingrid Oonincx

REALISTISCH, HERKENBAAR EN HELAAS VOLLEDIG PASSEND IN HET HUIDIGE TIJDSBEELD

++ ‘Haar hoofd bonkt van de hoofdpijn. Het is aardedonker en het ruikt naar de vieze sloot bij het bos waar ze weleens langs komt. Waar is ze? Dit is eng. En ze is bang in het donker. Haar ademhaling versnelt’ ++

Oorspronkelijke titel: De afrekening
ISBN: 978 90 261 7844 3
Uitgegeven door: Uitgeverij De Fontein
Pagina’s: 296
Vertaling:
Beoordeling: ⭐️⭐️⭐️⭐️, ½ ⭐️

Met acht boeken waarvan het debuut Nickname van de Nederlandse auteur Ingrid Oonincx in 2010 een nominatie kreeg voor de Crimezone Award en in 2011 voor de Schaduwprijs als beste Nederlandstalig debuut, kun je spreken van een meer dan mooie start in de schrijverswereld. Naast het schrijven van psychologische thrillers is ze persvoorlichter en adviseur onderzoekscommunicatie bij een grote hogeschool. Ze woont met haar man en kinderen in Tilburg. In haar dan nog resterende tijd, managet ze haar huisgezin en beoefent haar andere hobby, hardlopen.
Na een uitgeverijswitch is ze met veel enthousiasme aan haar achtste thriller begonnen dat zich volledig afspeelt tegen het decor van haar woonplaats Tilburg en het helaas actuele thema schoolshooting met zich meedraagt. Het resultaat De afrekening is in september 2025 verschenen.

Volledig onverwacht krijgt het Margrietcollege in Tilburg bezoek van een schutter die schijnbaar in het wilde weg begint te schieten en een spoor van verderf achter zich laat. De conciërge Rita kan zich met enkele kinderen in veiligheid brengen en docent Carmen lukt het met haar klas naar de zolder te vluchten. De hulpdiensten arriveren in grote getalen en doen er alles aan om het aantal slachtoffers zoveel mogelijk te beperken en de schutter uit te schakelen. Toch vallen ze, zowel onder de docenten als onder de leerlingen. De vraag reist natuurlijk al snel wie de schutter is en wat hem bezielt om de keuze op het VMBO binnen het college te laten vallen. Wellicht een oud-leerling…

++ ‘Ze kijkt naar boven en ziet dat de maan tevoorschijn is gekomen en haar pad verlicht. Even wordt ze sentimenteel, omdat ze daar allerlei betekenissen aan zou kunnen ontlenen maar snel vermant ze zich weer…’ ++

De plotopbouw ontwikkelt zich al snel met het bezoek van de schutter aan de school. De paniek die hij daarmee veroorzaakt leidt tot een volledige wanorde waarbij de schutter alle gelegenheid krijgt zijn slachtoffers uit te kiezen. In een tweede verhaallijn gaat de auteur enkele jaren terug en volgt de ontwikkelingen van een oud-leerling. Oonincx schetst hierin een realistisch beeld van een ‘niet-gezien-kind’ opgegroeid in een disfunctioneel gezin dat weinig succes met vrienden heeft en ook zijn opleiding niet succesvol kan afronden. Met de mogelijkheden van het huidige internet is het dan een kleine stap om wel gehoord te worden en overtuigd te worden dat het niet aan jou heeft gelegen maar aan anderen. Met beloften en indoctrinatie zie je langzaam de oud-leerling radicaliseren…een gevaarlijk traject.
De twee volgende delen gaan dieper in op de conciërge Rita en juf Carmen die de hel hebben overleefd maar het hele gebeuren voor hen nog niet afgewerkt zien.

De auteur heeft in eerdere boeken al aangetoond veel zorg te besteden aan de personages. Dat is in De afrekening zeker niet anders. Dat betekent dat duidelijk wordt waarom de schutter de schoolkeuze én de keuze van zijn slachtoffers heeft gemaakt. Het veroorzaakt enkele onverwachte plotwendingen die wel duidelijkheid maar geen excuus verschaffen hoe deze ramp heeft kunnen plaatsvinden. Daarbij worden politiek-gevoelige thema’s zoals de oncontroleerbare instroom van asielzoekers en de extremistische gedachten daarbij, niet geschuwd. Oonincx plaatst alle thema’s die raakvlakken hebben met de schietpartij in een juist perspectief waarbij de neutraliteit volledig gewaarborgd blijft. Daarbij gold het tweede deel om de beide overlevenden, Rita en Carmen, ieder op hun eigen wijze, om te zien gaan met de verwerking van het gebeuren. In het derde deel besluiten de twee te gaan samenwerken om de echte schuldigen te kunnen ontmaskeren, dat ook weer tot een grote verrassing leidt.

Samengevat vertelt De afrekening over een uiterst actueel onderwerp dat door de auteur in al haar facetten wordt belicht. Het verhaal stopt niet bij het tot een einde brengen van de gijzeling en bestorming van de school maar verhaalt ook hoe de dader tot zijn vreselijke keuze is gekomen en wordt vervolgens een poging gedaan, dit kwaad tot en met de wortel onschadelijk te maken.
Een uitzonderlijk, bijzonder en realistisch geschreven geheel dat zeer goed geschikt is voor jeugdige lezers om hun op de vele gevaren en beïnvloedingssferen van onbekende figuren op internet te wijzen.
Een sterke aanrader dus!

Eindoordeel: 4,5 sterren

Spanning: 4 sterren
Plot: 5 sterren
Leesplezier: 4 sterren
Schrijfstijl: 4 sterren
Originaliteit: 5 sterren
Psychologie: 5 sterren

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Cees van Rhienen