Lezersrecensie

Oorlog, Angst en Vernieling


Denise Denise
7 mrt 2023

Het verhaal speelt zich af in Parijs in 1944. Het gezin Van Geul staat centraal. De vader zit in een verzetsnetwerk en de tweeling, twee tienerzonen, helpen ook waar het kan. Vooral Michel helpt het gezin aan allerlei zaken voor hun onderhoud. Op een dag moet een Amerikaanse piloot noodgedwongen bij hen onderduiken. De hele toestand wordt gevaarlijker en men denkt eraan om de moeder en de dochter te evacueren. Hoe gaat voor dit gezin en dat van hun vrienden de oorlog eindigen?

Het verhaal komt zeer geloofwaardig over. Door de beschrijvingen word je meegezogen in de tijd en is het net alsof je zelf deze gevaarlijke en moeilijke tijden meemaakt. Het is merkwaardig dat er in het boek zowel van verraad, bedrog en haat als van vriendschap, behulpzaamheid en liefde gesproken wordt.
Het verhaal bestaat uit 20 hoofdstukken met elk een verklarende titel over de inhoud. Elk hoofdstuk vertelt een deel van de geschiedenis vanuit het standpunt van Jean, de tweelingbroer van Michel. Het is een gestage vooruitgang van het laatste jaar van de oorlog met zijn gruwelijkheden en ontberingen maar met toch enkele momenten van hoop.
De personages worden allemaal heel goed beschreven en hebben allen een rol die het verhaal spannend maken. Je leert de mensen goed kennen en leeft mee met hun verbittering, ontgoocheling en verdriet die de oorlog meebrengt. Je voelt ook aan dat de mensen zich soms sterker voordoen.
P164 Papa had er niets aan als ik niet sterk was. Ik mocht hem niet de geringste aanleiding geven om zich, boven op de ellende waar hij al in zat, ook maar over het kleinste dingetje zorgen te maken.
Het boek is vlot geschreven maar toch wil je elk woord lezen en begrijpen. Je wil helemaal in het verhaal komen. Het wordt ook uit verschillende ooghoeken beschreven. Vanuit de familie, vanuit de verzetsmannen, vanuit de Amerikaanse soldaten. Zo geeft het boek een goed overzicht over wat er gebeurde in Parijs in WOII.
Op het einde kan je ‘Het verhaal achter dit verhaal’ lezen met enkele foto’s. Ook de verklarende woordenlijst komt goed van pas. Het is interessant om te weten dat dit verhaal gebaseerd is op echte gebeurtenissen en mensen.
Dit YA-boek is een mooie opsomming van wat een oorlog is, doet en vernielt. Een super mooi geschreven en beschreven geloofwaardig verhaal.

Ik geef het boek 4 welverdiende sterren.

Reacties

Meer recensies van Denise

Boeken van dezelfde auteur