Lezersrecensie

Een parel van een oorlogsroman


Karin Kempenk Karin Kempenk
21 mrt 2026

De vroedvrouw van Auschwitz – Anna Stuart

Er is al veel geschreven over de Tweede Wereldoorlog en de concentratiekampen, maar Anna Stuart weet met dit op waarheid gebaseerde verhaal toch iets bijzonders neer te zetten. Het boek vertelt een aangrijpend en indrukwekkend verhaal over hoop, menselijkheid en de kracht van vrouwen onder de meest onmenselijke omstandigheden.

Vroedvrouw Ana zet zich in voor de Joodse gemeenschap en wordt samen met haar dorpsgenoot Ester gedeporteerd naar Auschwitz. In het kamp wordt Ana ingezet als vroedvrouw en worden zij geconfronteerd met de verschrikkelijke omstandigheden waarin zwangere vrouwen en pasgeborenen moeten zien te overleven. Ondanks het allesoverheersende kwaad besluiten Ana en Ester zich te blijven inzetten voor de moeders en hun baby’s, en bedenken zij zelfs een manier om families later te kunnen herenigen.

Ruim drieduizend geboortes onder onmenselijke omstandigheden, waarvan er slechts weinigen het overleefden. Juist deze rauwe realiteit maakt diepe indruk. Tegelijkertijd laat Anna Stuart zien dat zelfs in tijden van extreme haat en verlies liefde en medemenselijkheid stand kunnen houden. De onderlinge steun tussen vrouwen, de kleine goede daden en de vastberadenheid om te blijven zorgen, maken dit boek bijzonder krachtig. Dit verhaal heeft me geraakt en kan ik van harte aanraden aan liefhebbers van oorlogsromans. Voor mij was dit boek vijf sterren waard.

Reacties

Meer recensies van Karin Kempenk

Boeken van dezelfde auteur