Meer dan 6,8 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Symbolische geheimen

Mirte Debats 16 januari 2020
Emily Dickinson's schrijfstijl is gewoonweg fantastisch. Ze schrijft op zo'n manier dat haar woorden harmonieus klinken en toegankelijk zijn. Dit is natuurlijk een gevolg van het feit dat Dickinson haar gedichten voor zichzelf, voor bekenden en voor vrienden schreef. Het was nooit haar bedoeling om ze echt uit te geven. Ze was een gewone vrouw, die dag in dag uit achter haar bureau zat om brieven, dagboekfragmenten en gedichten te schrijven. Daarom is het zo moeilijk om haar woorden te vertalen. Wat ze schrijft is zo geweldig gecomponeerd dat niemand er een spelt tussen kan krijgen. Haar gedichten zijn kleine, perfecte pareltjes, waar je eigenlijk niets meer aan moet doen.

Emily schrijft in symbolen, al haar gedichten hebben een jasje aan waardoor ze op veel verschillende manieren te interpreteren zijn. Louise van Santen heeft het onmogelijke voor elkaar gekregen, door de meeste van deze verhullingen te vertalen naar het Nederlands. Zij kan iets wat maar weinig vertalers echt kunnen. Zij vertaalt niet door in het Nederlands uit te leggen wat Dickinson bedoelt, door te laten zien wat zij, als vertaalster, achter Dickinson's woorden vindt en door de schrijfster op die manier in een hokje te duwen met een stempel op haar werk. In plaats daarvan vertaalt zij door een hele rits aan ideeën van andere biografen en vertalers op te sommen om daarna de woorden van Dickinson in het Nederlands na te bootsen. Zo laat ze in het midden hoe de auteur haar woorden bedoelde. Haar gedichten zijn nu eenmaal mysteries vol geheimen en dat moeten ze blijven. Dat is namelijk wat haar stijl markeert, wat haar schrijven uniek maakt. Daarom moeten mensen gissen naar wat ze bedoelt. Lezers moeten op zoek gaan naar een eigen interpretatie. Een prachtige zoektocht, die zeker de moeite waard is.

Een echte aanrader voor iedereen die van deze zoektocht in het woordendoolhof houdt.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Mirte Debats

Gesponsord

Is Liften naar de hemel van Lex Paleaux jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De nomade van Anya Niewierra jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Beladen huis van Christien Brinkgreve jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Het huis met de palm van Esther Verhoef jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De verwarde cavia terug op kantoor van Paulien Cornelisse jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Meneer Putmans ziet het licht van Hendrik Groen jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Een ontroerende en betoverende roman over familie, herinneringen en hoop, waarin het verleden van Libanon wordt verweven met de zoektocht van twee Canadese zussen naar hun roots. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.

Na de mysterieuze dood van haar beroemde moeder ontvangt Mackenzie brieven die duistere geheimen onthullen achter haar moeders succes. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.