Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Interessant boek over Floris van Egmond

EMBV 15 februari 2026
Floris van Egmond, een naam die heel af en toe opduikt in andere koninklijke boeken, maar meer dan ook niet. Het nieuwe boek: Floris van Egmond – Veldheer in dienst van hertog, keizer en landvoogdessen brengt hierin verandering.

Floris van Egmond was graaf van Buren en Leerdam, heer van IJsselstein, Kortgene, Jaarsveld en Sint-Maartensdijk. Hij was stadhouder van Gelre en stadhouder van Friesland, om maar eens iets te noemen. Naast dat het boek voor zover dat mogelijk is het leven van Floris beschrijft, is er ook ruimte voor andere geschiedschrijving. Al is het uiteindelijk allemaal wel gelinkt aan Floris.

In het boek lezen we o.a. over zijn reis met hertog Filips de Schone naar Spanje, de strijd met hertog Karel van Gelre, het gevecht met de Franse koning Frans I op de slagvelden in Artesië en niet te vergeten Grote Pier (Grutte Pier), die zich moest bergen voor Floris. Tevens diende hij twee landvoogdessen: Margaretha van Oostenrijk en Maria van Hongarije. Daar is uiteraard aandacht voor in het boek.

Verder in het boek is er aandacht voor de bezittingen van Floris, denk daarbij aan de kastelen etc. Geloof, religie, ja, dat komt ook voorbij. Uiteraard ontbreken de vele titels die Floris kreeg niet. Een bekende titel is: Graaf van Buren, een titel die nog steeds voortleeft, want onze koning is nu ook de Graaf van Buren. Velen zullen ook wel weten dat Willem-Alexander deze naam gebruikte toen hij de Elfstedentocht in 1986 reed. Om precies te zijn: W.A. van Buren”. Het boek is vanwege deze historische titel opgedragen aan Z.M. de Koning.

Nog een leuk weetje: Anna van Egmond, gravin van Buren, was de eerste echtgenote van Willem van Oranje en Floris van Egmond was haar grootvader.

Al met al een zeer interessant boek over deze veldheer die in dienst was van vele hertogen en keizers. Waar zouden deze hertogen en keizers zijn zonder hun veldheer? In dit boek wordt van Floris van Egmond een duidelijk beeld gecreëerd.

De auteur heeft een gedegen onderzoek gedaan naar het wel en wee van deze veldheer. Het boek leest lekker vlot weg, geen moeilijke uitleg, maar lekker duidelijk. Het boek telt 248 pagina’s en is ook rijkelijk bedeeld met illustraties.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van EMBV

Gesponsord

Hoe ver ga jij voor het huis van je dromen? Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.