Lezersrecensie
Wat een prachtig boek
“ Asiento “ geschreven door John Meilink.
In 2019 debuteerde de auteur met zijn historische roman ‘Kroesvee “ Het eerst deel van een serie los van elkaar staande verhalen over de Hollanders en de slavenhandel in de 17 de eeuw.
Het Asiento de Negro was een door de Spaanse regering opgesteld contract waarin was vastgelegd wie de Spaanse koloniën mocht voorzien van slaven. De Spanjaren gaven daarmee een monopolypositie voor een bepaalde termijn aan een handelaar.
Asiento is het derde deel van deze serie en gaat over de schatrijke koopman Balthasar Coymans tijdens het jaar 1685. Hij komt uit een gezin van drie zonen waarvan hij de middelste is, zijn vader is reeds overleden en zijn oudste broer Jozef leidt nu de compagnie en Balthasar wordt naar de Spaanse kustplaats Cádiz gestuurd om van daaruit alles te regelen. Het vervoer en verkoop van slaven maar ook de smokkelwaar wat met de schepen meekomt zoals , tabak, suiker, cacao en katoen.
Het doel van de familie is om het alleenrecht op het leveren van slaven te behouden.
De familie is niet de enige die dit wil en haat en nijd vieren hoogtij en je weet nooit echt wie je vrienden zijn. Doordat je toch met sommige zaken afhankelijk bent van de lokale bevolking is het daarom soms lastig zaken doen. Iedereen wil er beter van worden en dat geeft regelmatig moeilijkheden. De kerk speelt hierin ook een grote rol en laat niets onbenut om mensen tegen elkaar op te zetten.
Door zijn reizen in het tropisch klimaat loopt Balthasar moeraskoorts op en dit legt een zware last op zijn gezondheid.
Het is beeldend beschreven en als lezer vaar je mee op de boten die de slaven vervoeren waarbij ziekten, uitbuiting en oorlog gewoon zijn. Welke belangen er op het spel staan en wat je met geld allemaal kunt bereiken. Het is een schokkend beeld al moet je het wel zien in het kader van die tijd.
Een prachtig citaat waar ik even over na moest denken.
“ Blanken en zwarte zijn geschapen door God.
Indianen zijn geboren uit de grond “
Wat een goed stukje geschiedenis uit die tijd, alles tot in detail uitgewerkt en goed weergegeven hoe het er aan toe ging .
Dank hiervoor.