Lezersrecensie

Wetenschappelijk?


Peter Thunnissen Peter Thunnissen
7 apr 2023

Boek waarin een Belgische neuroloog, befaamd vanwege zijn onderzoeken naar bewustzijn en hersenfunctie bij mensen in coma, zijn enthousiasme over de waarde van meditatie met de wereld wil delen. Dit doet hij door uit te leggen wat meditatie is, hoe je kunt mediteren, door hersenonderzoek door middel van speciale hersenscans (CT en PET) bij mediterende mensen en dan met name bij de “wereldkampioen mediteren” Mathieu Ricard (voor wie hij overduidelijk een immense bewondering heeft) te beschrijven en door interviews met bekende Belgen die zich beter voelen door het mediteren. Hij probeert de lezer dan te vertellen dat nu ook wetenschappelijk bewezen wordt dat meditatie werkt. Goed, ik geloof zeker dat de mens zich beter gaat voelen, zich beter kan ontspannen, beter kan concentreren door meditatie; maar daar zijn ook andere methoden voor. Het wetenschappelijk onderzoek dat hij beschrijft bewijst niet dat meditatie beter werkt dan iets anders; het laat zien dat bij mensen die actief mediteren uitslagen anders kunnen zijn. Zoals dat ook anders zal zijn bij mensen die goed geslapen hebben, of lekker gegeten hebben, of een fijn boek hebben gelezen, of lekker hebben gesport of wat je maar meer kunt verzinnen. Zijn enthousiasme is aanstekelijk, maar heeft voor mij alleen duidelijk gemaakt dat meditatie blijkbaar lekker en inspirerend kan werken bij een aantal mensen. Dus?
Wat mij nog van het hart moet: de schrijver heeft wat vreemde notities. Hij beschrijft een “zeer plotse, totaal onverwachte verandering in zijn leven omdat hij ineens alleenstaande vader van drie kinderen van 13, 11 en 7 wordt”. Je denkt dan natuurlijk dat zijn vrouw plots overleden is; maar nee, zij heeft hem zomaar ineens zonder aankondiging verlaten!?
Verderop in het boek vertelt hij dat zijn zoon van 15 vegetariër wil worden. Omdat hij dat erg onhandig vindt, maakt hij zijn zoon wijs dat er geen haar op zijn piemel en in zijn kruis zal groeien als hij stopt met vlees eten. Nou ja….wat zegt dit over de man (en over zijn meditatieliefde)?

Reacties

Meer recensies van Peter Thunnissen

Boeken van dezelfde auteur