Lezersrecensie
Ondanks veel problemen toch zicht op een toekomst
Ondanks veel problemen toch zicht op een toekomst.
Bronja Prazdny (1971) is geboren en opgegroeid in Nederland. Haar ouders zijn destijds uit Tsjecho-Slowakije gevlucht. Bronja is schrijver en journalist. Znežanka is haar fictiedebuut.
Het eerste hoofdstuk heet Efteling, je zou denken een leuk begin in een sprookjesachtige omgeving. Zeker wanneer de ik-persoon zich ook nog eens Sneeuwwitje noemt. Het tegendeel is echter waar, de ik-persoon wordt onder begeleiding van de politie het park uitgezet. Zelf begrijpt ze dit niet.
“Waarom mag ik niet meezingen voor de verjaardag van een ander meisje dan mijn dochter wier verjaardag ik nooit kan vieren? Waarin schuilt het probleem? Wie heb ik ooit kwaad gedaan?”
Dan vinden we de ik-persoon, Znežanka (vertaald Sneeuwwitje) terug in Zonneschild, een kliniek. Zelf noemt ze het een gekkenhuis. Voor de zoveelste keer is ze hier opgenomen. Toch worden de periodes dat ze hier moet verblijven steeds korter. Door de vele gesprekken met dokter Halberstamm komt Znežanka tot de conclusie dat ze naar Amerika moet om antwoord te krijgen op de vraag waarom Robert, ondanks zijn vele beloftes, zomaar uit haar leven is verdwenen. Robert, de man met wie ze een verhouding kreeg, hij was al getrouwd. Robert, de man van wie ze zwanger werd. Tegelijkertijd wil ze loskomen van haar verloren dochtertje Smilla, dat voor haar nog een kind van vlees en bloed is.
“En als het goed is zal ze daar nog een keer sterven”
Tijdens haar vlucht naar Amerika maakt ze kennis met Arend, ook hij is op reis om het een en ander af te sluiten. Arend gaat de as van zijn partner Sebastiaan in Amerika uit strooien. Znežanka besluit met Arend mee te gaan op zijn roadtrip dwars door Amerika en pas daarna Robert op te zoeken. Onderweg vertelt Znežanka stukje bij beetje haar verhaal en ook Arend vertelt haar over zijn leven. Ze geven de hoogzwangere Penelope een lift en worden geconfronteerd met haar afschuwelijke levensverhaal. Het verhaal van Penelope is over de top, iets te veel ellende.
Wanneer de urn van Sebastiaan leeg is, komt het moment dat Znežanka Robert gaat ontmoeten.
Ze krijgt antwoord op haar vragen, het eerste deel van haar missie is gelukt. Het tweede deel niet. Znežanka kiest er uiteindelijk voor verder te leven MET haar gekte en MET Smilla.
Znežanka is een boek boordevol thema’s en beladen onderwerpen, maar ook met mooie, soms grappige zinnen.
“Ik had liever willen verdwalen in de fantasie van een of andere kloteschrijver met een goed ontwikkelde verbeelding in een fijn dik boek, dan dat ik zo verdwaalde in het donkere sprookjesbos dat mijn hoofd heet”
Gelukkig blijf je na die zware onderwerpen niet gedeprimeerd achter. Znežanka kan verder, maar ook de lezer. En de manier waarop kiest ieder zelf, ook al vinden anderen jou misschien dan een beetje gek!