Lezersrecensie

Een onwaarschijnlijk dubbel onderzoek


Hilde Hilde
14 mrt 2022

Met hun debuut ‘Het laatste leven’ over voormalig FBI-undercoveragent John Adderley wonnen auteurs Peter Mohlin en Peter Nyström terecht de Bronzen Vleermuis, de prijs voor het beste thrillerdebuut. Is de opvolger, een Andere Waarheid, even goed? Het is alvast echt wel nuttig en nodig het det debuut te lezen vooraleer in deel 2 te beginnen. Er wordt wel wat herhaald, maar enige voorkennis is nuttig en nodig.

De plot is intrigerend, spannend en soms ook verrassend. De oorzaak ligt in het bestaan van subplots. Er is de moord op Estelle, er is de jacht van Ganiru op John Adderley, er is het macabere lot van Estelles oude minnares, er zijn de akelige gebeurtenissen uit het verleden van Alicia die hun dreigende schaduw werpen op vandaag. Dat zorgt voor verschillende verhaaldraden. Met de vaardigheid van een volwassen spin hebben de auteurs die verhaallijnen tot een glanzend web geweven. Daarbij wordt in elk van de verhaallijnen telkens een stukje van elk subplot prijsgegeven, op zo’n subtiele manier dat elke draad strak gespannen blijft en er nergens eentje loshangt. Ingenieus is de wijze waarop Adderley het ene onderzoek kan manipuleren om zelf in het andere buiten schot te blijven. Het lijkt ingewikkeld om al die schijnbaar onmogelijke verbindingen toch tot stand te brengen. Een klus waar Mohlin en Nyström met verve in zijn geslaagd.

De ontknoping is niet heel verrassend vond. Met zijn grondige FBI-opleiding tot rechercheur én undercoveragent kan John Adderley improviseren, analyseren en manipuleren als de beste. Het meest verrassende is de cliffhanger. Die doet uitkijken naar deel drie.

Mohlin & Nyström schrijven vloeiend, makkelijk te begrijpen en vlot. Nergens is te merken dat het boek door twee mensen is geschreven. Goedlopende zinnen, niet al te lang, geen dure woorden, wel lekkere dialogen en goede sfeerschetsen. Daardoor komen ze ook weg met het onwaarschijnlijke deel van het scenario. Geen enkele echte rechercheur kan zo’n loopje nemen met de eisen van zijn beroep en er nog mee wegkomen ook. De andere waarheid behoort tot de subtop van de Scandinavische thrillers. De geijkte ingrediënten zijn er: het decor, het weer, de dreigende sfeer, de typisch Scandinavische mentaliteit van de personages. Enkel de specifieke achtergrond van John Adderley is uniek. Dat aspect wordt dan ook ten volle uitgebuit.

Reacties

Meer recensies van Hilde

Boeken van dezelfde auteur