Lezersrecensie
Een bijenkorf
Na twee boektitels met getallen is de Duitse auteur Marc Raabe voor het derde deel in zijn Babylonserie overgestapt op de insectenwereld. In De horzel wordt opnieuw een wrede moord gepleegd, dit keer op een rockster. Tom Babylon en zijn collega psychologe Sita Johanns hebben steeds meer begrip voor elkaar en werken goed samen, maar Toms liefde voor en zijn band met zijn zoontje Phil en diens moeder Anne blijven intact.
Het onderzoek neemt al snel een totaal onverwachte wending. De eerste van vele verrassende plottwists waar het boek je voor stelt. De rode draad doorheen de serie - Toms zusje Viola dat op tienjarige leeftijd spoorloos verdween- krijgt ook een forse zwaai mee. Intrigerend tot en met.
Het werk van Marc Raabe begint meer en meer op de millennium trilogie van Stieg Larsson te lijken. De auteur heeft een masterplan in zijn hoofd. Middels verschillende moorden wil hij in elk boek een dimensie toevoegen aan elk van zijn personages. Dat moet (hopelijk na nog veel meer delen) culmineren in een minutieus uitgewerkt portret van de mens Mark Babylon, zijn geschiedenis en zijn leven. Het is jammer dat Larsson zijn magnum opus nooit heeft kunnen afmaken. Hopelijk lukt het Raabe wel.
De Babylonboeken hebben de vormen van een enorm wandtapijt, waarbij telkens weer accenten worden toegevoegd. Ook na De horzel is het werk niet af. De lezer weet nu wel meer over Toms ouders en hun leven in de DDR. Ook Toms vrouw Anne wordt sterker aangezet, net als zijn vriend Bene, zijn collega Sita en zijn vroegere baas, de voortvluchtige ex-commissaris Bruckmann.
Raabe vertelt alles zeer onderkoeld, zijn rijke taal en de trefzekere zinnen treffen daarom des te harder hart en ziel. De horzel speelt zich ook weer af in Berlijn, afwisselend in 1989 (het jaar waarin De Berlijnse Muur viel) en het heden. Raabe heeft de COVID-pandemie en zijn zware gevolgen buiten beschouwing gelaten, en dat is prima. Dit verhaal, inclusief de cliffhanger, is al adembenemend genoeg. Als het zo doorgaat, wordt ooit het wandtapijt van Bayonne in schoonheid overtroffen.