Lezersrecensie
Een verrassende YA
Beoordeling: 4 uit 5 sterren
Thema's: rouw, moeilijke familierelaties, Friesland & zeilen
Ik wil beginnen met zeggen dat dit boek voor mij een suk beter heeft uitgepakt dan ik in eerste instantie had gedacht. Ik wilde het vooral graag lezen, omdat ik de XS-reeks van Best of YA zo ontzettend leuk vind, maar de achterflap sprak mij niet zo zeer aan. Echter, het verhaal heeft ontzettend veel goed gemaakt en al mijn verwachtingen overstegen.
Na het verhaal te hebben uitgelezen klikken de titel en cover ook beter met elkaar en zat ik al meteen na te denken over allerlei mogelijke betekenissen van beide componenten. Er is veel mogelijk in die zin en ik hou ontzettend van die dubbelzinnigheden, omdat je gewoon erg veel connecties binnen het verhaal maakt en tussen het verhaal en de paratekst.
Daarnaast is het verhaal, zoals ik net al schreef, een stuk beter uitgevallen dan mijn verwachtingen waren. Ik heb eigenlijk niet zo veel met zeilen of watersporten in het algemeen en ook heb ik Friesland nog nooit bezocht. De achterflap gaf dus al aan dat dit verhaal niet zo binnen mijn interessegebied zou vallen (dus ik was daar al op voorbereid ;)). Toch heb ik besloten om het wel op te pakken, zodat ik mijn interessegebied en kennis toch wat kon verbreden. Ik heb er zeker geen spijt van.
De heftige thema's die worden besproken in dit boek, doorbreken naar mijn idee een taboe. Ik denk dat er meer kinderen/jongvolwassenen zijn die kampen met moeilijkheden als ouders een nieuwe partner vinden en zij daar ook maar ineens mee moeten dealen. Ik denk dan ook dat dit boek erg goed laat zien waar die jongeren doorheen gaan (wat dus ten eerste herkenbaarheid oplevert voor leeftijdsgenoten, maar ook voor volwassenen een goede inkijk in hun kind zou kunnen zijn) en dat het boek laat zien hoe het aangepakt zou kunnen worden vanuit jongere en/of volwassene hoe deze problemen opgelost zouden kunnen worden. Daarnaast worden de thema's van een overleden ouder en de worstelingen daarmee en slecht contact met familieleden goed weergeven en uitgelegd.
Wat ik zelf wat lastig en daardoor minder interessant vond, is het feit dat er redelijk wat vakjargon wordt gebruikt aangaande watersport en daar heb ik absoluut geen kennis van. Ik heb wat termen opgezocht via Internet, maar ik had het fijner gevonden als er een begrippenlijst aan het begin of einde van het boek had gestaan. Deze onderbrekingen tijdens het lezen en de vakthema's hebben voor mij het boek van vijf naar vier sterren gemaakt.
Conclusie:
Ik vond dit een erg leuk boek, ondanks het feit dat ik niet in alle thema's/onderwerpen even geïnteresseerd was. Het verhaal is veel meer dan op de achterflap wordt beschreven en dat is echt ontzettend leuk om te zien. Daarnaast is het een kort boekje met een fijne, vlotte schrijfstijl, waardoor het niet echt kwaad kan om het te proberen. Ook worden er goede thema's besproken en taboes doorbroken, wat het verhaal helemaal mooi maakt. Zeker een aanrader dus en niet alleen voor mensen met een interesse voor watersport en/of Friesland.