Meer dan 6,4 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Aangrijpend

wil veltkamp 24 mei 2025
‘De verraadster van Vorden’ is het zelfstandig te lezen vervolg op ‘Schaduwdochter’ geschreven door Rachel van Charante. In Schaduwdochter maakten we vooral kennis met Guusje, Koen, Hugo en Esmée. In het tweede deel hebben we een sprong in de tijd gemaakt van zo’n vijfentwintig jaar. Er wordt geregeld verwezen naar de gebeurtenissen in het eerste boek, maar om het verhaal goed te begrijpen en om de personages goed te leren kennen is het prettiger om eerst ‘Schaduwdochter’ te lezen.
We zitten midden in de oorlog, het is 1942 en Esmée is ondertussen gehuwd en mag zich nu barones Von Eckendorff – Lohmann noemen. Ze woont samen met haar echtgenoot en ouders op kasteel Vorden. Een afdeling van de Sicherheitsdienst is, zeer tegen hun zin, bij hen ingekwartierd. Hauptsturmführer Max Winter is de kwaadste nog niet en hij is erg onder de indruk van Esmée. Zij ontwikkelt een dubbelleven omdat ze vastberaden is om onderduikers onder te brengen op het kasteel, dit zeer tegen de wens van haar ouders in. Hierdoor brengt ze echter zichzelf maar ook anderen in gevaar. Voor Guusje en Koen betekent het zelfs dat ze moeite moeten doen om een lang bewaard geheim niet te openbaren.
Een andere, kortere verhaallijn is dat van Carmen en Vik. Deze speelt zich in het heden af. Vik is bezig met een onderzoek naar de geschiedenis van zijn familie tijdens diezelfde oorlog. Door de terugblikken van hen, snap je lacunes van het verleden en komt de waarheid naar voren.
De historische en realistische verhaallijn is vol zinderende spanning en ook nog eens gebaseerd op een waargebeurd verhaal. Het laat zien welke keuzes er gemaakt worden, waar het verzet toe in staat was en hoe vooral Esmée niet bang is om alles te verliezen. De auteur heeft een dermate stijl van schrijven dat je helemaal in het verhaal zit en meeleeft met de personages. Ze worden levensecht en menselijk neergezet. Niet alleen Guusje als sterke vrouw die ze was en is, maar ook Koen, die haar steunt waar hij kan. Esmée met haar hart van goud, maar ook de Duitsers met hun arrogantie, maar ook hun twijfels over het nut van de oorlog wordt niet onbesproken gelaten.
De plot zit goed in elkaar en laat je ervaren hoe het was in de oorlog en wat de gevolgen waren voor verzet, zowel ondergronds als bovengronds.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van wil veltkamp

Gesponsord

Een Nederlander en een Française, twee talen, twee culturen. Twee werelden. Een arts en een studente kunstgeschiedenis. Louter tegenstellingen, maar één grote liefde. Groot genoeg?

Als rechercheur Emmy Clifton de verdwijning van twee tienermeisjes onderzoekt, realiseert ze zich dat ze hen nooit écht heeft gekend. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.