Meer dan 6,8 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Poëtisch, beeldend en bij vlagen bijna filmisch

Hubertine 14 mei 2025
Voor mijn leesclub las ik Het mes in het vuur van de Noorse auteur Ingeborg Arvola. Zonder voorkennis begon ik aan het boek; zelfs de achterflap had ik nauwelijks gelezen. Wat een aangename verrassing bleek dat, want het verhaal liet een diepe indruk op me achter.

Centraal staat Brita Caisa, een sterke en onafhankelijke vrouw met twee zonen van verschillende vaders. Haar positie als ongehuwde moeder wordt in haar dorp met argwaan en afkeuring bekeken. Ze besluit te vertrekken en begint een zwervend bestaan, waarbij ze afhankelijk van het seizoen werkt bij de visserij of op boerderijen in het binnenland. Onderweg ontmoet ze Mikko, een getrouwde boer, met wie ze een intense, geheime liefdesrelatie aangaat.

Arvola’s stijl is poëtisch, beeldend en bij vlagen bijna filmisch. Ze weet de natuur en het innerlijke leven van haar personages op indrukwekkende wijze te schetsen. Veel zinnen nodigen uit tot herlezen en overdenken. Tegelijkertijd vraagt het boek veel aandacht van de lezer: door de grote hoeveelheid personages, stammen, culturen en namen is geconcentreerd lezen noodzakelijk. Een namenlijst of een kaartje zou hier zeker verhelderend zijn geweest.

Toch doet dit niets af aan de kracht van het boek. Het mes in het vuur is een rijk en sfeervol verhaal, dat vooral liefhebbers van literaire fictie zal aanspreken. De roman is geïnspireerd op het leven van Arvola’s voorouders en ademt echtheid en respect voor de geschiedenis.

Een boek dat beklijft.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Hubertine

Gesponsord

Is Liften naar de hemel van Lex Paleaux jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De nomade van Anya Niewierra jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Beladen huis van Christien Brinkgreve jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Het huis met de palm van Esther Verhoef jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is De verwarde cavia terug op kantoor van Paulien Cornelisse jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Is Meneer Putmans ziet het licht van Hendrik Groen jouw favoriete boek van het jaar? Stem nu!

Na de mysterieuze dood van haar beroemde moeder ontvangt Mackenzie brieven die duistere geheimen onthullen achter haar moeders succes. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.

Elena moet haar vermiste opa terugvinden in een magische en mysterieuze wereld vol met mythische wezens. Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.