Meer dan 7,2 miljoen beoordelingen en recensies Organiseer de boeken die je wilt lezen of gelezen hebt Het laatste boekennieuws Word gratis lid
×
Lezersrecensie

Uitstekend leesvoer voor jongvolwassenen die langer in een Harry Potter achtige wereld willen vertoeven.

Telennifyreads 31 december 2025
Op Fantastic Reads sprak ik Author K. C. Pedersen en kreeg ik De Laatste Lichtwachter en vervolg mee om er een recensie over te schrijven.

Aurora’s ouders zijn niet meer in leven. Daarom woont ze bij familie Bradwill, waar ze redelijk afgezonderd opgroeit. Op haar 16e komt er, nadat een tragedie het kleine gezin heeft geraakt, een vreemde dame Aurora ophalen.
Ze vertrouwt het niet, loopt weg, en reist af naar de plek waar haar moeder begraven ligt, in de hoop meer antwoorden te vinden. In plaats daarvan eindigt ze op de Dunvar Academie, een school voor jongeren met magische gaven.

Hier sluit Aurora al snel vriendschap met haar kamergenoten: de pientere River, de opstandige Vaya en de blinde Jade. Samen doorworstelen ze het pittige schooljaar, wat vol staat van lessen als Plantkunde, Leer der Gave en Elixers. Aurora heeft veel moeite met het ontwikkelen van haar gave, die lijkt haast niet te bestaan. Docenten en medeleerlingen maken het haar ook niet altijd makkelijk. Als een schaduw door het kasteel waart en leerlingen ontvoert, lijken alle verdenkingen naar Aurora te gaan. Zij heeft zo haar eigen vermoedens. Zal ze de boosdoener weten te ontdekken en haar gave kunnen activeren voor haar 17e?

K. C. Pedersen won op haar 14e haar eerste schrijfwedstrijd. Ze zet zich in voor dierenwelzijn, maar het idee om auteur te worden bleef knagen. In 2022 is ze die droom gaan najagen en heeft met een script voor een korte film een finaleplaats bij het Los Angeles International Screenplay Awards bemachtigd. Met De Laatste Lichtwachter, een trilogie waarvan deel twee recent is uitgekomen, maakt ze haar debuut als auteur.

De laatste Lichtwachter kan je een beetje zien als het Vlaamse antwoord op Harry Potter. Met een magische kostschool, diverse vakken als plantkunde en verzorging van mythische wezens en docenten die altijd de pik op het hoofdpersonage lijken te hebben. Toch houden daarmee de overeenkomsten op. Het magie-systeem en de politieke setting is heel anders. Er zijn wel verboden gaven, maar ook gaven die uitgestorven zijn. De mythische wezens bestaan uit een mengeling van bekende draken maar ook creaturen die zijn uniek te noemen zijn. De betoverde bibliotheek is een plek waar iedereen wel zou willen zitten.

Dunvar Academie en de omgeving worden levendig verbeeld. Een fijne schrijfstijl, toegankelijk, een vleug humor en met weinig storende Vlaamse woorden trekt je mee het verhaal in. Het moet een beetje op gang komen, maar eenmaal bij Dunvar gearriveerd is het lastig weg te leggen.

De personages zijn goed uitgewerkt en herkenbaar.
Aurora is dan erg onzeker omdat haar gave zich maar niet ontwikkelt, maar ze is vastberaden en trouw aan haar nieuwe vrienden.
River zit het liefst met haar neus in de boeken, maar maakt zich ook zorgen om haar ouders. Met het dreigende gevaar worden zij er namelijk op uit gezonden. Dit maakt haar op momenten ook herkenbaar kribbig.
Vaya lijkt het niet zo serieus te nemen, maar springt altijd in de bres voor haar vriendinnen. Als ze echter in geval van nood blokkeert maakt ze zich zorgen of zij haar gave niet heeft verspeeld.
Jade laat zien dat je ook met een beperking in deze maatschappij kan meedraaien. Mooi om te zien dat daar in deze magische wereld ruimte voor is.

Het plot is her en der ietwat voorspelbaar. De oplettende lezer zal door het boek heen al diverse hints kunnen opmerken die in het slotstuk een rol spelen, maar die goed gecamoufleerd zijn in de dagelijkse beslommeringen van een studerende tiener. Pedersen vergeet niet dat Aurora in de normale wereld een hobby heeft, iets wat in vergelijkbare boeken wel eens gebeurt. Fijn om te lezen dat dit ook in de magische wereld wordt meegenomen.

Het boek sluit af met een Harry Potter waardig einde: uitgestelde examens. Toch hoeft Aurora niet terug naar haar nare familie (gelukkig heeft ze die ook niet echt) maar kan ze rekenen op haar vriendinnen.
Het slotstuk bevestigt enkele theorieën die de personages gedurende het verhaal opdoen, en belooft een avontuur buiten de Academie. Het maakt nieuwsgierig naar de verdere magische wereld en hoe deze effect heeft op de ‘normale’ wereld. Gelukkig is er een deel twee!

Een prima debuut wat de aandacht goed vasthoudt, een terechte winnaar van de Zilveren Boekado Award. Uitstekend leesvoer voor jongvolwassenen die langer in een Harry Potter achtige wereld willen vertoeven.

Reageer op deze recensie

Meer recensies van Telennifyreads

Gesponsord

De ijzersterke nieuwe roman van de auteur van de moderne klassieker De overlevenden! Schrijf je nu in voor de Hebban Leesclub.