Lezersrecensie
geen spek voor mijn bek
Een intrigerende blauwe cover met papieren bootjes, een skyline van een wereldstad, dromerige wolken en een geheimzinnige titel: dit leek me een veelbelovende roman te suggeren.
In een pandjeshuis in Tokio ontmoeten we Hana en haar vader. Al snel blijkt er iets bijzonders aan de hand: hier ruil je geen voorwerpen tegen geld, maar wel keuzes, die je om welke reden dan ook kwijt wil. Hana is voorbestemd om haar vader op te volgen, maar op haar eerste werkdag is hij spoorloos verdwenen en samen met een toevallige klant, de wetenschapper Keishin, gaat ze naar hem op zoek.
Tot dusver was ik mee, maar dan ontrolt zich een magisch-realistisch verhaal waar ik helemaal in verdwaalde en de weg niet meer vond. Via portalen in poelen en rare tussenwerelden word je 'suspension of disbelief' serieus op de proef gesteld en eerlijk? Ik tolde rond, raakte compleet verward en snapte er niks meer van.
Waarom ben je dan niet gestopt met lezen, Elke? Tja, ik weet het niet goed: misschien hoopte ik ergens nog dat het tij zou keren ofzo? Bovendien kreeg ik dit boek als recensie-exemplaar, en daarom wilde ik een gedegen oordeel kunnen vormen door álles te lezen. Maar aangezien ik het belangrijk vind om eerlijk te zijn moet ik dus bekennen: dit boek was geen spek voor mijn bek, hoe jammer ik dat ook vind voor een auteur die met hart en ziel aan een boek werkt en het voorzichtig en hoopvol loslaat in de wereld.
Ik las ergens dat dit healing-fiction genoemd wordt, misschien ben ik daar dan gewoon niet aan. Enige positieve vond ik de taal, die soms poëtisch zinnen oplevert, zoals:
- Boeken hebben geen waarde op het moment dat ze worden geschreven. Waarde krijgen ze pas als ze worden gelezen. Elk boek is tegelijk waardeloos en onbetaalbaar. Het hangt er vanaf aan wie je het vraagt.
- Geluk woont niet op een bepaalde plek, maar leeft in elke ademteug die we opnemen. Je moet ervoor kiezen om het in te ademen, telkens opnieuw.
Slecht 2 sterren gaf ik dit boek dus. Niets voor mij, maar misschien wel iets voor jou, wie weet.