Lezersrecensie

'Sinds 'n dag of 2'


Peter van Bavel Peter van Bavel
23 mrt 2026

‘Vlinders in m’n hoofd’ – Jeroen Kleijne

Jeroen Kleijne (Amsterdam, 1965) is freelancejournalist en schrijver. Hij schreef voor ondermeer De Volkskrant en Psychologie magazine (de interviewserie ‘Overlevers’). In 2017 debuteerde hij als auteur met het boek De draad weer oppakken, over trauma- en rouwverwerking. In 2020 schreef hij samen met zijn partner en actrice Margôt Ros het boek Hersenschorsing, over de ingrijpende gevolgen van haar hersenschudding, en later ook een drietal vrolijke romans over Agaath: Zeg maar Agaath (2022), Agaath gaat viraal (2023) en Alles voor Agaath (2025). Veelzijdig als hij is, schreef hij ook een tweetal sportbiografieën. De een over schaatser Jan Smeekens en de andere over en samen met oud-voetballer Finn Berk. En nu gaat hij op de muzikale tour.

Laat ik beginnen met een waarschuwing. Het enthousiasme dat ik voel voor het boek Vlinders in m’n hoofd grenst aan hondsdolheid. Dit is zo’n feest per pagina dat ik erover kan blijven schrijven. En dan haken jullie af, dus ik ga pogen het kort en bondig te houden. Het slimste dat je nu kunt doen is stoppen met lezen en dit boek kopen. Kopen voor jezelf is een goed plan, maar kopen voor de ander is het ultieme plan. Hier scoort iedere man of vrouw punten mee, bij zijn/haar geliefde man of vrouw. Zoveel liefde hebben ze nog niet eerder in een kilo papier kunnen stoppen.

Het boek ziet er heerlijk uit. Overal gekleurde hartjes, vrolijke pagina’s en wisselende lettertypes en lettergrootten. Applaus voor vormgever Marc Koppen.

Wat mag je verwachten? Een lofzang aan de liefde én een ode aan de mooiste Nederlandstalige liefdesliedjes. Het betreft, op een aantal uitzonderingen na, nummers van Nederlandse zangers uit het populaire genre. Er is geen of weinig ruimte voor het levenslied. Des te meer voor het liefdeslied.

Het boek bevat honderd hoofdstukken. Ieder lied heeft zijn eigen hoofdstuk, dat bestaat uit info over de artiest, het nummer, het thema en de inspiratie. In veel gevallen heeft de auteur contact gezocht met (bekenden van) de artiest om meer achtergrondinformatie te verkrijgen. Dit deel van ieder hoofdstuk is onwijs leuk om te lezen en biedt in veel gevallen een nieuwe kijk op het liedje.

Vervolgens vind je van ieder nummer de volledige liedtekst. Omdat het boek start met een Spotifycode die je begeleidt naar een afspeellijst met alle nummers uit het boek, van maar liefst 6 uur en 6 minuten, ontstaat er een romantische pas de deux tussen lezen en luisteren. Je walst van het ene hoofdstuk naar het andere. De nummers staan niet chronologisch van oud naar nieuw in het boek. Ze zijn, zoals het een goede speellijst betaamd, heerlijk geshuffeld.

De honderd nummers over de liefde zijn niet willekeurig gekozen. Jeroen heeft aan allerlei mensen gevraagd naar hun persoonlijke top 10 en deze uiteindelijk volgens het democratische principe gescoord. Hij vroeg het niet aan de eerste de besten. Hij vroeg het aan talloze coryfeeën uit de radio- en muziekwereld. Het levert een uiterst gevarieerde lijst van oude en nieuwe songs op, bekend, minder bekend en zelfs onbekend. Zelf voegde hij ook zijn persoonlijke favorieten toe. De gemene deler tussen de 100 liedjes zit hem in de liefde.

Het gaat over alle aspecten van de liefde: het zoeken naar liefde, het vinden van liefde, het bedrijven van de liefde, verbroken liefde, verloren liefde en zelfs liefde voor jezelf. Luister maar eens naar Ik hou van mij van Harry Jekkers. Hoe kun je van een ander houden als je niks om jezelf geeft?

Als muziekliefhebber ga je direct zoeken welke liefdesliedjes volgens jou een plekje hadden moeten krijgen in dit zeldzaam toffe boek. Ik ben, uit respect voor de gemaakte keuzes, niet gaan zoeken naar de ontbrekende pareltjes, maar heb zelf ook gehoor gegeven aan het beantwoorden van de vraag die Jeroen Kleijne stelt: Wat zijn jouw 10 allermooiste liefdesliedjes? Wanneer je de spotifycode bij de afbeelding scant, kun je tijdens het lezen van mijn recensie luisteren naar mijn persoonlijke top 10. 40% Vlaams, 10% vrouw (ik weet het; te weinig) en 100% liefde.

Verklaar jouw geliefde de liefde met dit boek én jouw persoonlijke top 10.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Henk Westbroek zong het al: ‘Zelfs je naam is mooi’. Vlinders in m’n hoofd is een passende titel voor een boek dat liefde ademt en uitstraalt. Soms is het net als ware liefde: te mooi om waar te zijn. Het ultieme cadeau voor iedereen waar je zielsveel van houdt.

Persoonlijke songtekst:
‘Sinds een dag of twee vlinders in m’n hoofd
Sinds een dag of twee aangenaam verdoofd
‘K was haast vergeten hoe ’t voelt om verliefd te zijn’
(Doe Maar – ’sinds 1 dag of 2 (32 jaar)’)

Peter
Boekencast

Genre: muziek
Uitgeverij: Nijgh & Van Ditmar
ISBN: 9789038816395
Uitvoering: paperback
Aantal pagina’s: 448
Verschijningsdatum: februari 2026

Hartelijke dank aan uitgeverij Nijgh & Van Ditmar voor het beschikbaar stellen van dit recensie-exemplaar.

Reacties

Meer recensies van Peter van Bavel

Boeken van dezelfde auteur