Lezersrecensie

Pakkende en meeslepende kroniek in de 20ste eeuw


vero13 vero13
21 mrt 2021

Jacob Weintraub is gefascineerd door de genetica en de mogelijkheid om het immuniteitssysteem van de mens te manipuleren. Zijn onderzoek kan baanbrekend zijn om erfelijke ziektes op te sporen en te voorkomen. Wanneer hij echter tijdens de oorlog wordt opgepakt door de Ahnenerbe, de wetenschappelijke tak van SS, wordt hij verplicht zijn onderzoek voort te zetten. Doorheen de jaren volgen we zijn zonen en kleinkinderen die elk hun eigen weg zijn gegaan. David zijn zoon, heeft de passie voor de genetica van zijn vader geërfd en door een toevallig noodlot komt hij in contact met Tom, een Amerikaanse dokter die aan het front heeft geholpen. Doorheen de jaren werken ze samen om het levenswerk van Davids vader te voltooien. De zoektocht naar het naslagwerk van zijn vader Jacob brengt heel wat kapers op de kust, waardoor hun leven maar ook dat van hun families in gevaar worden gebracht, met alle gevolgen van dien.

Het verhaal wordt chronologisch verteld, beginnend bij Jacob in het begin van de 20ste eeuw.
De oorlogen, met de daarbij horende ellende en hebzucht van de SS, de verdere manipulatie door hooggeplaatste heren om de absolute macht in handen te krijgen, worden heel goed naar voren gebracht.
Ook de zonen krijgen hun voor- en tegenspoed op hun bord en de geschiedenis wordt heel goed verwerkt in dit verhaal.
De personages zijn heel realistisch, zowel de vader, de zonen, de kleinkinderen ontwikkelen hun eigen karakter, mede gevormd door de gebeurtenissen doorheen de jaren.
Niet alleen het geweld van de oorlog komt aan bod, ook de liefde en kracht van vriendschappen zijn goed vertegenwoordigd, alsook de hebzucht en egoïsme.
De korte hoofdstukken lezen heel vlot, de schrijfstijl is heel aangenaam en gemakkelijk te volgen.
Literaire proza moet je niet verwachten maar wel een mooi opgebouwd verhaal die heel spontaan overkomt en je niet onberoerd laat
De verwerking van de historische gebeurtenissen in dit verhaal is heel natuurlijk waardoor het heel interessant en leerzaam is, zonder belerend over te komen.
De manier waarop de personages met elkaar in contact komen en hun levens met elkaar verweven worden, is heel subtiel uitgewerkt en maakt dat het plot toch wel ingenieus in elkaar zit.
De spanning en het gevaar die steeds op de loer ligt, pakken je vanaf het begin.
Doordat de levensloop van de families en de onderlinge verstandhoudingen (of het ontbreken er van) goed zijn uitgewerkt , krijg je een nauwe band met hen waardoor je je heel goed kan inleven in de miserie en ellende, maar ook in het geluk dat hen te beurt valt.
Kortom een heel pakkend verhaal doorheen de 20ste eeuw, fictie en feiten mooi in elkaar overlopend en een originele kijk op de ongelooflijke toekomstmogelijkheden maar ook de gevaren van wetenschappelijk onderzoek.

Reacties

Meer recensies van vero13

Boeken van dezelfde auteur